Spotkanie z Henrykiem Nicponiem autorem książki „Polowanie na generała” – Piłsudski kontra Rozwadowski

0
1039

W piątkowy wieczór 16.11.2018r. w sali spotkań przy kościele MB Szkaplerznej w Rozwadowie odbyło się bardzo interesujące, na miarę wydarzenia, spotkanie z Henrykiem Nicponiem, rodem z Rozwadowa, autorem książki „Polowanie na generała” – Piłsudski kontra Rozwadowski. 
Chwała autorowi za tę książkę, gdyż przywraca ona pamięć o wspaniałym Polaku, który był głównym autorem wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, został jednak skazany na zapomnienie przez propagandę sanacyjną.
Sanacja przeforsowała specjalną ustawę o ochronie imienia Józefa Piłsudskiego by stworzyć legendę i mit o genialnym marszałku przed konfrontacją z prawdą, która ujawniała też rzeczywiste zasługi gen. Rozwadowskiego, przywołując znane fakty.
Miast wykazania jego zasług i okazania wdzięczności, sanacja rozpoczęła z nim walkę, eliminując go z życia politycznego i w ogóle z życia. Rozwadowski zmarł 18 października 1928 roku w Warszawie. Zajmujący się nim lekarze wojskowi: pułkownik dr Bolesław Szarecki oraz chirurg lwowski prof. Tadeusz Ostrowski, nie mieli wątpliwości, że został otruty przez wolno działającą truciznę. Rodzina Rozwadowskiego zażądała sekcji zwłok , na co nie zgodziły się sanacyjne władze.
Na życzenie generała został pochowany na Cmentarzu Obrońców Lwowa.
Nad grobem poruszającą mowę wygłosił były legionista ks. Józef Panaś: „Był to prawdziwie chrześcijański, wielki Wódz, który umiał zwyciężać bez podniesienia się w pychę i bez pastwienia się nad pokonanym przeciwnikiem, a gdy poniósł klęskę, poniósł ją nie tylko bez upodlenia się, ale nawet bez chęci zemsty i nienawiści do chwilowego zwycięzcy”. Po latach zaś jego towarzysz broni Franciszek Latinik tak go wspomniał: „Ojczyzna i Naród były najdrogocenniejszymi skarbami jego wzniosłego serca i ducha. Czciliśmy i kochaliśmy Go za tę Jego prawość i czystość uczuć i charakteru, podziwialiśmy Jego genialność i cnoty prawdziwego bohatera, a składając cześć i hołd Jego wiecznej pamięci, jesteśmy przekonani, że nie tylko Naród, ale i historia Rozwadowskiego zasług nigdy nie zapomni” .
Autor książki podjął trud odkłamania historii Polski i przywrócenia w niej miejsce dla takich ludzi jak Gen. Tadeusz Rozwadowski. Wielkie dzięki.
Opracowanie za w/w książką i Wikipedią: Stalowi Patrioci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ