Uroczystości pogrzebowe Proboszcza parafii p.w. Świętego Floriana

0
846
Pogrzeb proboszcza parafii pw. Świętego Floriana w Stalowej Woli, ks.prałata doktora Mariana Balickiego, 9.03.2019

                    Gwałtowna i niespodziewana śmierć księdza doktora prałata Mariana Balickiego, spotkała się ze spontaniczną reakcją środowiska parafialnego, miejskiego i duchownego.
                   W piątek, 8 marca b.r. odbyła się eksportacja trumny z ciałem ks. Proboszcza do rodzimego kościoła „Źródło Miłosierdzia Bożego”, gdzie odbyła się przy okazji Msza Święta żałobna, koncelebrowana przez dwóch biskupów i kilkudziesięciu księży, zaś głównym celebransem był Biskup Senior J.E. Edward Frankowski. Po tych uroczystościach było czuwanie do późnych godzin nocnych przy trumnie zmarłego, gdzie hołd śp. Księdzu Balickiemu oddawali licznie przybywający parafianie, lecz również wierni z innych parafii oraz innych miejscowości.
Dzisiejsze uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 11.00 i trwały 3 godziny. W koncelebrze której przewodniczył ks. Biskup Ordynariusz J.E. Krzysztof Nitkiewicz oraz dwóch innych biskupów brało udział blisko 200 księży z kilku diecezji oraz rzesza wiernych, na pomieszczenie których zbudowana za proboszczowania zmarłego świątynia okazała się co najmniej o połowę za mała.
Okolicznościowe pożegnania wygłoszone zostały w imieniu parafian, w imieniu kolegów z kursu, w imieniu mieszkańców miasta oraz księży i również kapłana – brata rodzonego księdza Mariana. Wierni i przedstawiciele różnych środowisk niemal z niedowierzaniem przybyli na tą smutną uroczystość, bardziej przyjmując to co się stało jako koszmarny sen niż rzeczywistość.
Dobry, wspaniały Kapłan Ksiądz Proboszcz Marian Balicki pozostanie w naszych sercach. Jego posługę, działalność, życzliwość widać było na każdym kroku. Pozostawił nam nieocenione dobra materialne, swoją poezję, jak też dobra duchowe. Dlatego w uroczystościach pożegnalnych uczestniczyło tysiące wiernych. Rozstajemy się, ale się nie żegnamy. Mówimy: DO ZOBACZENIA, wielki Kapłanie, wielki Proboszczu, wielki Poeto, wielki Społeczniku, wielki Przyjacielu Boga i człowieka.
                       Krzysztof Szkutnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ