Wspomnienie Ks. Prałata Mariana Balickiego

0
861

Marian Balicki- nieżyjący od wczoraj kapłan diecezji sandomierskiej. Jego pasją życiową było pisanie. Pełnił funkcję duszpasterza środowisk twórczych. Był animatorem życia religijnego i kulturowego. Jego kazania należały do bardzo charyzmatycznych. Przyszedł na świat 13 lutego 1952 roku w Dąbkowicach pod Radymnem na Podkarpaciu. W latach 1967-1971 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Radymnie. W 1979 roku ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Swój doktorat uzyskał na Wydziale Teologii KUL w Lublinie w pastoralnej teologii. Jako wykładowca pracował w Wydziale Zamiejscowym Stalowowolskiego KUL-u oraz na Politechnice Radomskiej w Radomiu. Wykładał zajęcia z zakresu regionalnej i ludowej literatury oraz etyki. Prowadził również badania z zakresu sztuki sakralnej, grup pastoralnych, katolickiej nauki społecznej, literatury i polskiej poezji. Będąc wikariuszem pracował w parafii w Stobiernej pod Rzeszowem, w Bazylice pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli, potem przeniósł się do parafii w Nowej Dębie. Jako proboszcz był najpierw w osiedlu Wielowieś w Tarnobrzegu. Następnie w latach 1992-2008 był proboszczem w parafii św. Józefa w Nisku. To za jego kadencji ta świątynia została podniesiona do sanktuarium w 1998 roku. W tym czasie był nauczycielem religii w obecnym Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Po raz pierwszy otrzymał tytuł “Proboszcza Roku” w 2002 roku, drugi raz w 2004. Za jego czasów świątynia w Nisku znacznie wyładniała. Od 30 listopada 2008 do 5 marca 2019 roku był proboszczem w parafii Św. Floriana w Stalowej Woli. Od roku 2018 do wczoraj był wicedziekanem Dekanatu Stalowa Wola. W 1993 roku został kanonikiem kapituły konkatedralnej w Stalowej Woli. A w 2002 roku został uhonorowany godnością kapelana honorowego jego Świętobliwości. A w Nisku w dniu 29 sierpnia 2009 roku zgodnie z uchwałą ówczesnej rady miejskiej otrzymał tytuł “Honorowego Obywatela Miasta Nisko”. Jego największą pasją była poezja, o której często mówił:  

Poezja moja jest pieśnią serca kochającego Boga i człowieka. Śpiewam ją na kolanach ciągle szukając najpiękniejszych dźwięków i słów” 

Jako Poeta zadebiutował w roku 1971. Z poezji jego wypływała serdeczność i ogromna życzliwość, potrafił podejmować problematykę dotyczącą głównie ludzkiego życia, czasu jego przemijania, jego sensu i ostatecznego spełnienia. Wiersze jego autorstwa znajdowały się na różnych czasopismach, które to trudno je zliczyć, między innymi: w Poezji, Przewodniku Katolickim, Gościu Niedzielnym, Sanie, Posłańcu S.J, Sztafecie, Tygodniku Nadwiślańskim, Nowinach, Siarce oraz w gazetce parafialnej, “dokąd idziesz”. Jego wiersze można było usłyszeć na antenie Radia Rzeszów, Radia Kielce oraz w TVP Rzeszów. Jego publikacje były tłumaczone na język angielski. Otrzymywał wiele nagród i listów gratulacyjnych, między innymi nagrodę Zarządu Woj. Podkarpackiego w dziedzinie kultury i sztuki w 1999 roku. Interesował się także duchową twórczością. 

Parafia pod wezwaniem Św Józefa w Nisku. W latach 1992-2008 proboszczem był Ks. Marian Balicki. źródło:www.diecezjasandomierska.pl
Od 30 listopada 2008 roku do 5 marca 2019 był proboszczem w parafii Św Floriana w Stalowej Woli. Źródło: www.floriansw.pl

Z wielkim żalem dla jego rodziny, wiernych z parafii Stobierna, Nowa Dęba, Wielowieś (Tarnobrzeg), Stalowa Wola (Bazylika), Nisko i ponownie Stalowa Wola (Tym razem parafia Św. Floriana) napisałem, choć z wielkim bólem ten artykuł-wspomnienie tragicznie zmarłego ks. Prałata. Mariana Balickiego wieloletniego proboszcza parafii Św. Józefa w Nisku. Jacek Furman. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ