Stalowa Wola jest pierwszym miastem województwa podkarpackiego, które zdecydowało się na udział w programie NaprawmyTo – polskiej wersji amerykańskiego projektu SeeClickFix i angielskiego FixmyStreet.org.

11 maja 2016 r. jest oficjalną datą rozpoczęcia działań w tym mieście w oparciu o tę inicjatywę. Wtedy też zostały zgłoszone pierwsze usterki. Uszkodzony chodnik, brak oświetlenia, nieporządek na przystanku – wystarczy mieć smartfona z aktywną aplikacją i do dzieła. Zgłaszamy fakt, śledzimy na bieżąco całą sprawę. Na ten czas współpraca mieszkańców z samorządem ma się dobrze, o czym świadczy liczba zgłoszeń usterek – aktualnie jest ich 368, gdzie 49 zostało naprawionych, a następne 88 jest w trakcie naprawiania.
Pozostałe miasta zaangażowane w ogólnopolskiej akcji to: Dąbrowa Górnicza, Karczew, Krosno, Lesznowola, Lublin, Łazy, Marki, Miast Mińsk Mazowiecki, Nysa, Stargard, Świdnik, Wałbrzych. Projekt przyjął się głównie w gminach województwa mazowieckiego i śląskiego. Jeżeli chodzi o większe miasta, duże poparcie zdobył w Lublinie. Tam działania w tym zakresie rozpoczęto już w 2012 r. Po Lublinie, najdłużej funkcjonuje w Markach i Dąbrowie Górniczej.
Jeżeli chodzi o liczbę zgłoszeń, Stalowa Wola jest na 5 miejscu wśród wyżej wymienionych miast. W związku z tym, iż minęło dopiero dziewięć miesięcy, samorządowcy nie zdążyli się jeszcze mocno wykazać.
Dodatkowo, trzeba wyróżnić Krosno, które dołączyło do projektu w listopadzie ubiegłego roku i jako czwarte miasto według tego kryterium – zgłoszono 530 usterek – osiągnęło świetny wynik, jeżeli chodzi o zaangażowanie samorządowców. Naprawiono do tej pory 142 usterki, a kolejne 237 są w trakcie naprawiania. To drugie miasto w województwie podkarpackim uczestniczące w tej samorządowej akcji.
Niestety biorąc pod uwagę przynajmniej te ok. 300 większych gmin w Polsce, zainteresowanie programem jest znikome. Miejmy nadzieję, że w najbliższej perspektywie to się zmieni – obywatele innych miast również powinni mieć możliwość zgłaszania usterek w ten sposób – tym samym spełniać swój obywatelski obowiązek.
Władze każdej gmin powinny wykazać zainteresowanie projektem, jeżeli ich praca ma przynieść maksymalne efekty. Nigdy wcześniej mieszkańcy nie mieli możliwości w tak przystępny sposób współpracować z władzami samorządowymi.
Poczujmy się współodpowiedzialni za to, jak wygląda nasze otoczenie.

Zdjęcie użytkownika Stalowi Patrioci.

Jeśli podoba Ci się nasza działalność, jeśli chcesz być częścią naszego Stowarzyszenia, tworzyć stronę internetową, włączyć się w organizowanie różnych wydarzeń, poznać ciekawych ludzi. Serdecznie zachęcamy! Prosimy pisać na adres kontakt@stalowipatrioci.pl lub zadzwoń 600 403 037

ZOSTAW ODPOWIEDŹ