O reformie edukacji słów kilka

0
1520
 Wiele się ostatnio mówi na temat reformy szkolnictwa. Jest to kolejna znacząca reforma, po tej z 1999 roku. Czekaliśmy więc blisko dwadzieścia lat, na zmiany w naszym systemie oświaty. Na pewno ówczesne szkolnictwo potrzebuje modernizacji i unowocześnienia, jednak wprowadzana reforma ma zarówno sowich zwolenników jak i przeciwników. Co zatem zakłada projekt nowej ustawy?

Najogólniej rzecz ujmując struktura szkolnictwa od roku szkolnego 2017/ 2018 będzie obejmowała 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, 2-letnią branżową szkołę II stopnia oraz szkołę policealną. Oznacza to, że od 1 września 2017 roku rozpocznie się stopniowe wygaszanie nauki w gimnazjach, zaś 31 sierpnia 2019 roku będzie ostatnim dniem funkcjonowania gimnazjum w ustroju szkolnym.

Z kolei na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej możemy przeczytać, że: „Przygotowana reforma edukacji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom większości Polaków, którzy chcą szkoły nowoczesnej, a jednocześnie silnie zakorzenionej w naszej tradycji. Zmiany są przemyślane i zaplanowane na wiele lat. Zależy nam na tym, aby każdy uczeń, bez względu na to skąd pochodzi oraz jaki jest status materialny jego rodziców miał dobrą szkołę i dobrą edukację. Reforma edukacji to nie tylko zmiana ustroju szkolnego. To także propozycja nowych rozwiązań w rozwoju szkolnictwa zawodowego silnie powiązanego z rynkiem pracy oraz zmiany w organizacji i funkcjonowaniu szkół i placówek oświatowych.” Sama idea brzmi słusznie, jednak jak to będzie wyglądało w praktyce pokaże czas.

Warto postawić sobie także pytanie, czy samorządy są gotowe na takie zmiany. Jak mówi minister Anna Zalewska: „Blisko 98 procent rad powiatów oraz 95 procent rad gminy przesłało już do zaopiniowania przez kuratorów oświaty uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkolnych do nowego ustroju.”

Reforma systemu oświaty nie ominie także i Stalowej Woli, jednak w naszym mieście odbędzie się to bez większych rewolucji. Zmiany czekają jedynie Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II, które funkcjonuje jako samodzielna placówka, jednak nie zostanie ono zlikwidowane. W miejsce tej placówki edukacyjnej powstanie Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego. Jest to niewątpliwie ogromna szansa dla dzieciaków, dzięki której będą mogły rozwijać własne zainteresowania i zdrowy styl życia, ale także szansa na promocję naszego miasta.

Jak na razie trudno mówić o słuszności wprowadzanej reformy. Czy odniesie ona pozytywne czy raczej negatywne skutki na pewno pokaże czas. Warto jednak zauważyć, że nasz system szkolnictwa potrzebował zmian i podążaniu ku nowoczesności. Z drugiej zaś strony nie możemy zapominać o tradycji i naszej historii. Trzymamy więc kciuki za sukces wprowadzanych zmian, z którymi wiązać się będzie przywiązanie do tradycji i patriotyczny duch młodych pokoleń!

Jeśli podoba Ci się nasza działalność, jeśli chcesz być częścią naszego Stowarzyszenia, tworzyć stronę internetową, włączyć się w organizowanie różnych wydarzeń, poznać ciekawych ludzi. Serdecznie zachęcamy! Prosimy pisać na adres kontakt@stalowipatrioci.pl lub zadzwoń 600 403 037

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ