Miasto w Bożonarodzeniowym klimacie

0
667
Fot. Rafał Bieńkowski

                           Do charakterystycznych Świąt Bożego Narodzenia już tylko tydzień z małym haczykiem, a już dobre kilka dni w atmosferę  tego okresu wprowadzają nas dekoracje ulic. W wielu miejscach w Polsce świecące ozdoby – zwłaszcza w galeriach handlowych – nikogo nie mogą zaskoczyć. Stalowa Wola też ma swój czas, jeśli chodzi o wprowadzenie mieszkańców w odpowiedni nastrój. Tradycja zapoczątkowana 7 lat temu, polegająca na organizowaniu otwartej wigilii na Placu Piłsudskiego, znakomicie wpisuje się w pejzaż kulturalny miasta.

                            Tegoroczny wigilijny obyczaj przed Miejskim Domem Kultury poprzedziło wiele towarzyszących wydarzeń. Te zaczęły się na dobre jeszcze przed południem i potrwają do wieczora. Wzdłuż bocznej  ściany domu kultury rozstawiły się stoiska Jarmarku Bożonarodzeniowego, tworząc szpaler dla odwiedzających.  Najwięcej było oczywiście choinek, rozmaitych ozdób świątecznych, lecz nie zabrakło również gastronomii i stoiska z  ciastami.

Plac Piłsudskiego na dobre ożywił się około godziny 15-tej, gdy zabrzmiały pierwsze tony orkiestry Miejskiego Domu Kultury pod batutą Mieczysława Parucha. Później nastąpił czas na ogłoszenie wyników konkursu pod tytułem: „Co Miasto Stalowa Wola powinno otrzymać od Świętego Mikołaja?”. Głos zabrał prezydent Lucjusz Nadbereżny, który nie krył zadowolenia z zainteresowania najmłodszych
konkursem. Prac bowiem wpłynęło ponad 100, a zwycięstwo przyznano zespołowej propozycji pisanej wierszem przez uczniów klas pierwszych z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 12. Szkolni „nuworysze” z tejże placówki oświatowej wraz z włodarzem miasta mogli rozświetlić najważniejszą choinkę w mieście. Wraz z nią w kolorowych światłach stanął usytuowany na skraju placu piękny zamek, który w ten szczególny okres będzie frajdą nie tylko dla dzieci. Wewnątrz „budowli” ławeczki, na których można poromansować i zachwycać się urokami najpiękniejszego okresu kultury polskiej. Ze stałych atrakcji świątecznego czasu, niedaleko miejskiej choinki zachwyt wzbudza samolot z Mikołajem mającym pewnie chęć gloryfikowania podniebnych przestworzy. To ze skrzydeł owego przedmiotu najmłodsi chętnie pozowali do zdjęć.

Z atrakcji nie tylko dla najmłodszych, można tez było podziwiać szopkę z Dzieciątkiem, nad którym czuwali Maryja i Józef Święty oraz pastuszkowie, choć najwięcej zainteresowania wywołały żywe zwierzęta.

Główny punktem programu był oczywiście zgodny z tradycją religii katolickiej obrzęd Wigilii., który poprowadził dziekan dekanatu stalowowolskiego ksiądz Krzysztof Kida.  Przy łamaniu się opłatkiem koncertowały zespoły dziecięco – młodzieżowe pod dyrekcją siostry Ewy Kitlińskiej oraz kolędnicy z Jastkowic. Na stoiskach przygotowanych dla mieszkańców, przed Wigilią podawano pyszny bigos, a już po obrzędzie – kapustę z grochem.

W Stalowej Woli zrobiło się kolorowo i radośnie nie tylko przed Miejskim Domem Kultury. Rozbłysły dzisiaj również miejskie iluminacje przy traktach drogowych. Nie zapomniano o nowych ciągach komunikacyjnych powstałych w ostatnim czasie. Jadących od strony Niska wita na nowym rondzie słusznych rozmiarów choinka, a podążających do strefy przemysłowej przy drodze do kolejnego ronda, atrakcyjne ozdoby wiszące.

Stalowa Wola jest już gotowa do Świąt Bożego Narodzenia.

                                             Krzysztof Szkutnik

Dodaj komentarz