Oficjalny plakat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest w całej Polsce od 2011 roku. Odbywają się wtedy liczne marsze i inne wydarzenia ku czci pamięci Wyklętych. Kolejny raz z rzędu w obchody zaangażowała się także Stalowa Wola i Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci”.

Stalowowolskie obchody rozpoczną się już w niedzielę 25 lutego. Tego dnia odbędzie się II Halowy Turniej Piłki Nożnej poświęcony pamięci Wyklętych. Jest to okazja, aby w duchu sportowej rywalizacji oddać hołd Żołnierzom Niezłomnym. Inicjatorem i organizatorem turnieju jest Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci”.

Główne uroczystości zaplanowane zostały na 3 marca. Od godziny 11.00 w Parku Miejskim rozstawią swój obóz partyzanci, znajdą się tam również stoiska wydawnictwa „Sztafeta”, Podkarpackiego Stowarzyszenia „Ocalić od Zapomnienia”, czy Instytutu Pamięci Narodowej. Każdy, kto przyniesie ze sobą kiełbaskę, będzie miał możliwość upieczenia jej nad prawdziwym partyzanckim ogniskiem. Wydawana będzie także grochówka żołnierska. O godzinie 14.00 zostanie przedstawiona rekonstrukcja historyczna pt. „1939 Zdradziecki Pakt”.

W programie obchodów znajduje się także Marsz Pamięci Żołnierzy, po którym na placu przed MDK odbędzie się prezentacja sylwetek Żołnierzy Wyklętych i oficjalne uroczystości wojskowe.  Na zakończenie dnia na Placu Piłsudskiego wystąpi zespół Maleo Reggae Rockers „Panny Wyklęte”.

4 marca o godzinie 12.00 w Bazylice Konkatedralnej odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych i Ojczyzny. Zaś o godzinie 19.44 w lesie obok Urzędu Celnego przy ul. Kwiatkowskiego tradycyjnie już wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” na 1963 m oraz na 5000 m (trasa przebiega lasem). Na zebranych czekać będzie również grochówka żołnierska.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców Stalowej Woli i okolic do aktywnego udziału w obchodach tego ważnego dnia!

Organizatorami stalowowolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych są: Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Patriotyczna Stalowa Wola, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Partyzant”, Fundacja Kedyw AK, Związek Strzelecki „Strzelec” Jednostka Strzelecka 2027 w Stalowej Woli, Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci”, Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia”, Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 14 i 20 Pułku Ułanów, Fundacja „Przywróćmy Pamięć”, 54 Stalowowolska Drużyna Harcerska im. Bronisława Kochana ZHP, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Młodzież Wszechpolska Stalowa Wola, Miejski Klub Strzelecki Miłośników i Kolekcjonerów Broni „Ur” w Stalowej Woli, Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów Rzeszów, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”, Związek Oficerów Rezerwy RP, OSP Stalowa Wola – Charzewice, Stowarzyszenie Polskiej Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego w Stalowej Woli. Patronat honorowy nad uroczystościami objęła Janina Sagatowska Senator RP oraz Rafał Weber Poseł na Sejm RP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ