Od wigilijnej wieczerzy do pasterki

0
499
W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę wigilijną

                     „Witaj gwiazdo złota, na niebios przestworze. Witaj nam radośnie Dzieciąteczko Boże! ”. Do tej pierwszej gwiazdy, która oficjalnie zapoczątkuje najpiękniejszy polski świąteczny czas – okres śpiewania kolęd, rodzinnych spotkań, przepięknych religijnych uroczystości i kulturalnych widowisk – odliczamy już godziny. Boże Narodzenie ponad dwa tysiąclecia temu do dziś chrześcijański świat chce upamiętniać najlepiej jak potrafi. Jak wyglądać może największa z możliwych przyjaźni – ta pomiędzy człowiekiem a Nowo Narodzonym – mogli się przekonać uczestnicy Miejskiej Wigilii, odbytych już wielu spotkań opłatkowych, czy wykonawcy i widzowie szkolnych oraz przedszkolnych spektakli jasełkowych wystawionych przez dzieci i młodzież.
                              Jak spędzą wieczór poprzedzający noc Bożego Narodzenia mieszkańcy Stalowej Woli i przybyli goście ? Zapewne podobnie jak wielu rodaków w kraju i za granicą. Warto jednak przypomnieć najważniejsze sprawy oraz zwrócić uwagę na najistotniejsze aspekty tych kilku niezwykłych momentów.

Pierwsza gwiazdka
Tylko niektórzy zadadzą sobie trudu poobserwować nieba w oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę. Zresztą zadanie wcale łatwe nie będzie, gdyż w przeddzień Bożego Narodzenia spodziewamy się dużego zachmurzenia. Dla większości rodzin zasiadających do wigilijnego stołu problemu nie będzie. Na próżno nie będą na świeżym powietrzu unosić głowy zbyt mocno w górę. Wigilijna wieczerza zacznie się wówczas, gdy gospodarze będą gotowi i pojawią się już wszyscy uczestnicy. Około godziny 17-tej to pora w sam raz.

Wigilijna wieczerza
Rozpocznie się modlitwą, po której nastąpi odczytanie fragmentu Ewangelii Mateusza lub Ewangelii Łukasza w części dotyczącej narodzin Jezusa. Potem uczestnicy wieczerzy wzajemnie przełamią się opłatkiem, jednocześnie składając sobie życzenia. Na stole przykrytym białym obrusem z wiązką sianka pod spodem powinno być przygotowane jedno nakrycie więcej, niż wynosi liczba zgromadzonych osób. Dodatkowe miejsce przy stole wigilijnym przeznaczone jest dla niezapowiedzianego gościa, zgodnie z obowiązującym zwyczajem. Jak nakazuje wigilijna tradycja, na stole powinno znaleźć się 12 potraw, a każda z osób biorących udział we wspólnej wieczerzy powinna skosztować każdej, choćby w najmniejszych ilościach. Jak co roku, będzie między innymi barszcz czerwony z uszkami, ryby z najbardziej rozpowszechnionym w ten wieczór karpiem, kapusta z grochem, sos grzybowy, pierogi z kapustą. To podstawa. Konsumpcja wyjątkowo smakujących tego wieczoru dań postnych to nie wszystko. Wielu zapewne zaglądnie pod choinkę za prezentem dla siebie. W pierwszej kolejności z zainteresowaniem pod świąteczne drzewko będą zerkać – a któż by to inny – zniecierpliwione dzieciaczki.
Ważnym elementem towarzyszącym Wigilii Bożego Narodzenia jest śpiewanie kolęd i pastorałek. A że w naszej polskiej tradycji  tego typu utworów jest ogrom, do późnego wieczora dla chętnych do wokalnych inspiracji repertuaru nie zabraknie.

A może wieczorny spacer ?
Wieczerza wigilijna to przy okazji zwykle pierwsze rodzinne spotkanie świąteczne. Albo nawet kilka spotkań w ciągu tych paru godzin, ponieważ z doświadczenia poprzednich lat wiemy, jak wielu ludzi przemieszcza się w różne miejsca. W tym roku aura powinna sprzyjać również do rodzinnego spaceru ulicami Stalowej Woli, bo ma być dość przyjemnie z co najgorzej zaledwie jedną kreską poniżej zera na termometrze w godz. 20-24. Oby obyło się bez niepotrzebnego wiatru i opadów. Ponadto spacer wskazany choćby dlatego, że Stalowa Wola nocą będzie jednym z piękniejszych miast w Polsce. I to mimo braku pod nogami białego puchu.
W centralnej części miasta koniecznie trzeba przejść Alejami Jana Pawła II. Maszerując od „górki” powita nas gwieździsta trójkolorowa aranżacja, a potem przyozdobione słupy oświetleniowe. Im bliżej wielkiego ronda łączącego Aleje Jana Pawła II z ulicą Komisji Edukacji Narodowej, tym więcej blasku świątecznych iluminacji. Na samym rondzie już nikt nie będzie miał wątpliwości w jakim mieście się znajduje – tu wita nas napis „Stalowa Wola”, który poprzedza w jego ciągu serce. 300 metrów za nim w stronę wiaduktu błyszczy tamże intensywnym niebieskim odcieniem makieta świątecznego prezentu – tej wielkości podarek chciałby otrzymać chyba każdy. To nie jedyne iluminacje przyciągające uwagę  tego miejsca. Po drugiej stronie ronda widać kolorowego pawia, którego duma urosła wraz z usytuowaniem – nie ma to jak stacjonować przy głównej arterii miasta. Marsz w stronę bazyliki będzie miły i ciekawy. W dalszym ciągu słupy oświetleniowe przyozdobione są w atrakcyjne dekoracje. Zaś już przy Bazylice widać rozświetlony kształt anioła z trąbką w ręku. Jakby z pełną gotowością do odegrania fanfar na cześć Narodzonego Pana
Kolejna długa miejska ulica – Poniatowskiego, zdominowana została przez świecące kokardki z dzwonkami. Nieco inaczej jest przy kościele parafii p.w. Opatrzności Bożej, gdzie usytuowana została gwiazda oraz na rondzie im. Księdza Jerzego Warchoła z kilkoma soplami i obok gabarytowymi aranżacjami z gwiazd.
Na „zatorzu” centrum atrakcji świątecznych to bezsprzecznie ulica 1 sierpnia i Plac Piłsudskiego przez Miejskim Domem Kultury. Tam w ubiegłą niedzielę uroczyście wprowadzono do Stalowej Woli – wraz z Betlejemskim Światełkiem – nastrój świąteczny. Miejska choinka, święty Mikołaj na samolocie czy zademonstrowany po raz pierwszy w tym roku zamek to świecące atrakcje, które wprawią w zachwyt tak miejscowych, jak również przybyłych gości. I do tego w różnym wieku.
Co jeszcze ze świetlnych atrakcji? Warto przy stacji kolejowej obejrzeć fantastycznego łabędzia w śnieżnobiałym świetle, który zamieszkuje wysepkę ronda zaraz za przejazdem kolejowym. Na tej samej wysepce znalazło się miejsce dla bombki. No tak – z takimi rozmiarami trudno zostać zawieszonym na jakiejkolwiek choince. W najstarszej dzielnicy Stalowej Woli – Rozwadowie, najodpowiedniejszym miejscem do spaceru będzie rynek. Na zatoczce autobusowej wielka choinka z różnokolorowymi światełkami, a obok postoju pojazdów – bucik ze świątecznym przystrojeniem. Ale jakich rozmiarów ! Z drugiej strony miasta – południowej, Stalowa Wola zaczyna już „żyć” od swoich granic administracyjnych. Od poprzedniego roku w tej części się też zmieniło – powstało nowe turborondo, na którego wysepce zagościła choinka zachwycająca wcześniej w innych newralgicznych częściach miasta. Zmierzając z powrotem do centrum, podchodzimy pod główny gmach urzędu miasta, gdzie nad wejściem do budynku widzimy świecąca się tablicę z życzeniami „Wesołych Świąt”.

Gdzie na pasterkę ?
Stalowowolskie pasterki odprawiane będą w niektórych miejscach już od godziny 22.00. O tej porze rozpoczną się uroczystości Mszy świętych pasterskich w parafii św. Floriana w kościele „Źródło miłosierdzia”, w parafii Zwiastowania Pańskiego należącej do Braci Mniejszych Kapucynów oraz w kaplicy na Sochach, którą administruje parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Z kolei o 24.00 kolęda „Wśród nocnej ciszy” zabrzmi w kościołach wszystkich ośmiu stalowowolskich parafii, a więc: w rozwadowskiej Farze oraz Klasztorze, w kościele akademickim p.w. Świętego Jana Pawła II, w kościele parafialnym Trójcy Przenajświętszej, w świątyni parafii Opatrzności Bożej, na południu miasta w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej oraz w centralnej części Stalowej Woli – w kościołach „Źródło miłosierdzia” i Bazylice konkatedralnej. Tak pasterki odprawione o godz.22.00 dedykowane głównie dzieciom i młodzieży, a szczególnie te rozpoczynające się o północy dla wszystkich bez wyjątku to uroczystości o niepowtarzalnym klimacie, na które wybierze się tysiące wiernych w naszym mieście. Warto więc wybrać się do świątyni odpowiednio wcześniej, by zająć sobie przyzwoite miejsce.

Na święta
Na nadchodzący czas życzymy Państwu zdrowych, spokojnych, Błogosławionych i niesamowitych Świąt Bożego Narodzenia. Niech Nowo Narodzone Dziecię obdarzy miłością, Łaskami, optymizmem i świeżym spojrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Wesołych Świąt  !
                                                    Krzysztof Szkutnik

Dodaj komentarz