Wystawa Mistrza Andrzeja Pityńskiego

0
1396
1 lipca 2017 w. w Warce, podczas jubileuszu 50 – lecia Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, została otwarta wystawa polskiego rzeźbiarza Andrzeja Pityńskiego. Ekspozycja rzeźb mistrza Pityńskiego wpisała się w długoletnią fazę  wystaw organizowanych w muzeum poświęconych twórczości Polaków tworzących w USA i na stałe zapisanych na kartach wielkiej sztuki światowej. Artysta świętował 50 – lecie pracy artystycznej, co pokryło się z jubileuszem muzeum.
Wystawa podkreśliła w pełni charakter prac rzeźbiarza. Była hołdem za propagowanie idei narodowych w Polsce i poza jej granicami, za pamięć o ojczyźnie i tradycjach lokalnych. Na ekspozycjach można było zobaczyć szkice, modele rzeźbiarskie, miniatury, kolekcje rzeźby kameralnej, medale, fotografie oraz szkice Mistrza. Wystawa jest dostępna dla osób zwiedzających od 2 lipca do 31 sierpnia br. roku, wstęp wolny. Współorganizatorem wystawy jest Narodowe Centrum Kultury. Zbiór prezentowanych prac pochodzi z Muzeum Andrzeja Pityńskiego w Ulanowie, zbiorów osobistych Mistrza, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także z kolekcji prywatnych.
Mistrz Andrzej Pityński jest polskim rzeźbiarzem, pochodzącym z Ulanowa, który tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest synem partyzantów antykomunistycznych, a także najdłużej ukrywającego się Żołnierza Wyklętego – Michała Krupy. W swoich dziełach odważnie i konsekwentnie przedstawia dążenie Polski do wolności oraz jej historię. Artysta inspiruje się walkami o wolność narodu, tradycjami oraz szacunkiem do ojczystej ziemi. Jego najbardziej znane pomniki to : Narodowy Pomnik Katyński w Baltimore, Pomnik Mściciela w Doylestown, Partyzanci w Bostonie. W naszym mieście stoi Pomnik Patrioty. Patriota to skrystalizowany, czysty symbol narodu polskiego. Monumentalny symbol polskiego patriotyzmu. To dumny Sarmata, słowiański rycerz, to symbol : Bóg!,  Honor!,  Ojczyzna!,  to „Duch Narodu Polskiego”, kroczący przez wieki z dumnie podniesioną głową. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ