Ma patent na gwiezdny kalendarz

0
1934
Są tacy ludzie, którzy dzięki swoim wrodzonym talentom i zdobytym umięjętnościom potrafią dokonywać rzeczy niezwykłych. Taką osobą z pewnością jest Pan Zdzisław Nikolas, długoletni mieszkaniec Ulanowa ( powiat niżański). Pan Nikolas z zawodu i zamiłowania jest mistrzem kowalstwa artystycznego, flisakiem, byłym cechmistrzem Bractwa pw. Św. Barbary w Ulanowie, rzeźbiarzem, a także astronomem.
Mistrz ma za zadanie odtworzyć balustradę, na której książę Józef Poniatowski wiosną 1809 r.wygłosił odezwę do mieszkańców Ulanowa, udając się na odsiecz Zamościa. Celem mistrza jest odtworzenie repliki balustrady za pomocą metod jakie znane były 200 lat temu. Obiekt powstaje według wzorca, bez spawania, natomiast zastosowane jest wiercenie, nitowanie i składanie identyczne z autentyczną balustradą.
Pan Nikolas posiada również patent na kalendarz gwiezdny. Dzięki umiejętnościom kowalskim stworzył urządzenie, wyznaczające czas za pomocą ruchu gwiazd na półkuli północnej. Urządzenie to wyznacza dni i miesiące. Jest przekonany, że odkrył tajemnicę megalitycznych kręgów typu Stonehenge, które po prostu są kalendarzami gwiezdnymi i wyznaczają czas.  Dzięki wydawnictwie Sztafeta wydał opracowanie, w którym opisał swoje badania i obserwacje gwiazd.
Dzięki staraniom Pana Zdzisława reaktywowano w latach 90tych Bractwo Św. Barbary, które działało w Ulanowie od 1730 r. do lat 30tych XX wieku. Bractwo kultywuje tradycje fllisackie, zbiera informacje o języku, kulturze i tradycjach. Gromadzi pamiątki związane ze spływem. Najcenniejszą jest XIX wieczny sztandar bractwa. W Ulanowie w 2015 r. otwarto Muzeum Flisactwa Polskiego, w którym zgormadzono narzędzia i urządzenia flisackie, dokumenty, fotografie archiwalne. Bractwo ulanowskie czynnie włączyło się w obchody Roku Rzeki Wisły, organizując Flis Roku Rzeki Wisły Ulanów – Gdańsk 2017. Spływ rozpoczął się 2 lipca w Ulanowie natomiast  kończy się w Gdańsku 22 sierpnia 2017 r.
Osoby takie jak Mistrz Nikolas są dla nas inspiracją, my młodzi możemy się od nich wiele nauczyć. Nie przegapmy takiej okazji i rozejrzymy się wkoło. Wielu wspaniałych ludzi mieszka w naszym środowisku lokalnym, czerpmy więc z ich obecności wszystko co najlepsze.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWystawa Mistrza Andrzeja Pityńskiego
Następny artykułWspółpraca gospodarcza z Rosją, a nie polityka wrogości i izolacji
Stalowi Patrioci
"Stalowi„ to organizacja która powstała aby promować wartości narodowe, krzewić w Polakach patriotyzm, pogłębiać wiedzę historyczną i ekonomiczną. Celem jest także zachęcenie mieszkańców, aby aktywnie uczestniczyli w życiu miasta, a przy okazji wnosili swoje umiejętności do Stowarzyszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ