Tak Stalowa Wola obchodziła Święto Wojska Polskiego

0
895
15 sierpnia to dzień wolny od pracy. Na ten dzień przypada święto kościelne – Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny znane również jako Matki Boskiej Zielnej. Jest to także święto państwowe ustanowione w rocznicę tak zwanego Cudu nad Wisłą. Cudem nad Wisłą nazywamy zwycięską bitwę na przedpolach Warszawy w 1920 roku, kiedy to solidarnie i ofiarnie Polacy zatrzymali ofensywę Rosji bolszewickiej.
Z tej okazji między innymi w Stalowej Woli obchodziliśmy państwowy Dzień Wojska Polskiego. O godzinie 16.00 w Bazylice Konkatedralnej odbyła się uroczysta Msza Święta w Intencji Wojska Polskiego oraz 80-tych Urodzin Biskupa Edwarda Frankowskiego. Następnie ulicami miasta przeszła defilada z udziałem Kompanii Honorowej oraz pocztu sztandarowego Garnizonu Nisko, natomiast oficjalne uroczystości wojskowe odbyły się na Placu Piłsudskiego. Po przemówieniach przedstawicieli władz samorządowych, Apelu Poległych i Salwie Honorowej przemaszerowali żołnierze Wojska Polskiego. Po oficjalnych uroczystościach odbył się koncert pieśni żołnierskich w wykonaniu zespołów Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.
Dodatkowymi atrakcjami były występ niżańskich mażoretek, interaktywno-multimedialna strzelnica, można było obejrzeć wojskowy sprzęt m.in. Platformę Minowania Narzutowego – BAOBAB oraz Wyrzutnię Rakiet – LANGUSTA. Obecne były również organizacje strzeleckie m.in. Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” czy GRH Zakłady Południowe. Najmłodsi i nie tylko mogli pomalować się w barwy maskujące. Oczywiście jak to bywa przy takich imprezach militarnych nie mogło zabraknąć żołnierskiej grochówki jak i jej smakoszy.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNarody, które tracą pamięć – giną!
Następny artykułRefleksje pielgrzymkowe
Stalowi Patrioci
"Stalowi„ to organizacja która powstała aby promować wartości narodowe, krzewić w Polakach patriotyzm, pogłębiać wiedzę historyczną i ekonomiczną. Celem jest także zachęcenie mieszkańców, aby aktywnie uczestniczyli w życiu miasta, a przy okazji wnosili swoje umiejętności do Stowarzyszenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ