Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika upamiętniającego Bitwę pod Kuryłówką

0
1300

W niedzielę 6 maja w miejscowości Kuryłówka odbyły się uroczystości Jubileuszu Setnej Rocznicy Utworzenia Ochotniczej Straży Pożarnej im. Józefa Szczęsnego oraz odsłonięcia i poświęcenia pomnika wzniesionego ku czci Bohaterów Bitwy pod Kuryłówką, w której to żołnierze polskiego podziemia stoczyli walkę z siłami NKWD.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele pw. św. Józefa w Kuryłówce, ofiarowaną Strażakom oraz Bohaterom Bitwy pod Kuryłówką i ich rodzinom, którą koncelebrował Metropolita Przemyski abp Adam Szal. Metropolitę w imieniu uczestników uroczystości i całej społeczności lokalnej przywitał Tadeusz Halesiak, wójt Gminy Kuryłówka.

W kolejnym etapie niedzielnego świętowania po Mszy Świętej odbył się uroczysty przemarsz pocztów sztandarowych, grup rekonstrukcyjnych, zaproszonych gości od kościoła przed pomnik upamiętniający Bitwę pod Kuryłówką.

Pod pomnikiem po raz kolejny głos zabrał wójt gminy, który powitał wszystkich uczestników uroczystości, po czym przedstawił wydarzenia jakie się tu rozegrały w maju 1945 roku. Bitwa ta była jednym z największych sukcesów polskiego podziemia w walce z sowieckim najeźdźcą, za którą niestety wróg zemścił się na mieszkańcach wioski, paląc ich gospodarstwa.

W następnym etapie uroczystości nastąpiło odsłonięcie pomnika, którego to dokonali: abp Adam Szal, Poseł na Sejm RP Jerzy Paul, wicewojewoda podkarpacki Lucyna Podhalicz, dowódca III Batalionu Inżynieryjnego w Nisku ppłk Radosław Podolski, komendant WKU w Nisku ppłk Leszek Stępień oraz wójt gminy Kuryłówka Tadeusz Halesiak. Następnie pomnik został poświęcony przez abp Adama Szala, po czym złożono wieńce i oddano hołd poległym Bohaterom.

W uroczystościach udział wzięło wiele grup mundurowych takich jak: Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Niska, Żołnierze ŚZŻAK Okręg Podkarpacki, Pułk Ułanów z Biszczy, GRH im. Wojciecha Lisa – „Mściciel” z Mielca, GRH Wrzesień 1939 z Jastkowic, GRH 24 Jarosławska Dywizja Piechoty Garnizon Jarosław i Orkiestra Dęta i Zespół Mażoretek GOK Kuryłówka.

Po zakończeniu świętowania przybyli goście, mogli posilić się strażacką grochówką serwowaną przez OSP w Kuryłówce.

Wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania pomnika należą się podziękowania, gdyż przyczyniają się do tego abyśmy nigdy nie zapomnieli o naszych Bohaterach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ