Refleksje pielgrzymkowe

0
901
Przed Jasną Górą
W tym roku (2017) 4 sierpnia wyruszyła już 34 Pielgrzymka Piesza ze Stalowej Woli na Jasną Górę w Częstochowie. Wyruszyło ok. 750 pielgrzymów w 6 grupach pod nazwami: Jadwiga, Florian i Jolanta, Barbara, Michał, Urszula i Wincenty. Hasłem tegorocznej pielgrzymki, trwającej 9 dni, było „Nieść światło Ewangelii”.
Z naszego patriotycznego środowiska trud pielgrzymowania podjęli Anna Zbrożyna – Tutak, Marian Kolasa i Patryk Guściora. W ogóle pielgrzymkę w 90 procentach stanowili ludzie młodzi, co jest nadzieją na przyszłość. 
Bogactwo przeżyć pielgrzymkowych jest tak duże że trudno je wyrazić słowami. Po prostu pielgrzymkę trzeba przeżyć. Na pielgrzymowanie trzeba patrzeć oczami wiary. Człowiek niewierzący pielgrzymowania nie rozumie. To dlatego niektórzy patrzący na pielgrzymów stukali się w głowę. Jaki jest sens pielgrzymowania? Bardzo duży. W świetle wiary to nasze życie jest nieustannym pielgrzymowaniem w drodze do Boga. Pielgrzymka jest częścią tego pielgrzymowania. Chrześcijanin indywidualnie codziennie w swoim życiu  na każdym kroku odczuwa obecność Boga, który jest miłością.  Tym bardziej Bóg jest odczuwalny w tak licznej wspólnocie pielgrzymkowej. Czy w czasie Mszy św. odprawianej codziennie, czy to przez obecność kapłanów, czy przez pogodę , czy przez uśmiech pątnika idącego obok, czy przez życzliwość gospodarza przyjmującego na nocleg. Pielgrzymka to intensywne przeżycie obecności Boga. Pielgrzymka to też rekolekcje w drodze, każdego dnia w poszczególnych grupach była głoszona konferencja. Każdego dnia rano śpiewane są godzinki, odmawiany jest różaniec, prowadzona jest droga krzyżowa, odmawiana jest koronka do miłosierdzia Bożego, odprawiane w drodze są nieszpory z wyczytywaniem intencji wypisywanych na karteczkach przez pielgrzymów. Ponadto śpiewanych jest mnóstwo pielgrzymkowych piosenek przez co idzie się raźniej.   
Niesamowitym przeżyciem była Msza św. odprawiana w kościołach położonych na szlaku pielgrzymkowym. Najpierw w kościele MB Królowej Polski w Stalowej Woli, następnie w sanktuarium maryjnym prowadzonym przez ks. Zmartwychwstańców w Sulisławicach;  w kościele w Wiśniowej gdzie złożone jest serce Hugona Kołłątaja, współtwórcy konstytucji  3 maja;  w kościele w Kotuszowie, który jest kościołem stacyjnym na szlaku (O Camino de Santiago)  św. Jakuba prowadzącym do Santiago de Compostela w Hiszpanii oraz w prastarym sanktuarium św. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie, którego kustoszami są o. Cystersi. Tu Mszy przewodniczył i homilię do pielgrzymów wygłosił ordynariusz diecezji ks. bp Krzysztof Nitkiewicz.    
Wielkim wydarzeniem i pięknym przeżyciem  była Msza św. odprawiona szóstego dnia w lesie. Wspaniałą świątynią okazał się las. Kolumny tej świątyni stanowiły liczne drzewa, posadzkę trawa i zielony mech leśny zaś sklepieniem były konary drzew i błękitne niebo. Podobny urok miała Msza św. ósmego dnia, odprawiona w Dąbrownie o 5:30 rano na trawiastym polu przy wschodzącym słońcu.
Wiele niezapomnianych przeżyć dostarczyło trzeciego dnia pielgrzymki   nabożeństwo patriotyczne za Ojczyznę odprawione na polanie w lesie w Czernicy, gdzie m.in. niezwykle patriotyczną mowę oraz  wiersz wygłosił brat pielgrzymkowy Jan. W przedostatnim dniu odbyło się urocze nabożeństwo pokutne na Górce Przeprośnej w Olsztynie.  Z Górki tej widać już wieżę kościoła na Jasnej Górze w Częstochowie. Stamtąd na następny dzień czyli ostatni dziewiąty dzień pielgrzymki , w zależności od miejsca noclegu  mieliśmy średnio do pokonania jeszcze 20 km by dojść na Jasną Górę, gdzie o 10:30 Msza św. odprawiona przez ks. bp Nitkiewicza kończyła tę wspaniałą pielgrzymkę.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ