Narody, które tracą pamięć – giną!

0
1038
We wtorek 15 sierpnia 2017 r., w dniu Święta Wojska Polskiego, „Stalowi Patrioci” odwiedzili miejsca upamiętniające pacyfikację partyzantów i ludności, która im pomagała w okolicach Stalowej Woli. Na okazałych postumentach we wsi Goliszowiec, Kruszyna, Kochany, Lipowiec i w Jastkowicach zostały złożone symboliczne znicze i biało-czerwone chorągiewki.
Po klęsce wrześniowej w 1939 roku Lasy Janowskie stały się miejscem koncentracji oddziałów partyzanckich. Walka okupanta z partyzantką, obok prób likwidacji uzbrojonych oddziałów, polegała na zniszczeniu punktów oparcia, którymi były śródleśne wioski. Stąd pacyfikacje, których najwięcej wykonano w latach 1942-1943. Nie ma w Lasach Janowskich ani jednej miejscowości, której nie dotknęłyby zbiorowe egzekucje. Jedną z wielu takich wiosek był Goliszowiec. ..Szczątki osób zamordowanych przez Niemców złożono w zbiorowej mogile w Goliszowcu.
Mogiła zbiorowa pomordowanych mieszkańców Kruszyny podczas pacyfikacji wsi 29 wrzesnia 1942 roku znajduje się na skraju wsi Kruszyna . W mogile pochowanych jest 9 ofiar pacyfikacji . Sama wioska aktualnie zamieszkana jest tylko przez kilkunastu mieszkańców .
Szczątki osób zamordowanych przez Niemców złożono w zbiorowej mogile w Kruszynie.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJuż wkrótce II Rozwadowski Piknik Militarny w Rozwadowie
Następny artykułTak Stalowa Wola obchodziła Święto Wojska Polskiego
Stalowi Patrioci
"Stalowi„ to organizacja która powstała aby promować wartości narodowe, krzewić w Polakach patriotyzm, pogłębiać wiedzę historyczną i ekonomiczną. Celem jest także zachęcenie mieszkańców, aby aktywnie uczestniczyli w życiu miasta, a przy okazji wnosili swoje umiejętności do Stowarzyszenia.

Dodaj komentarz