Rozgrywany w sobotnie popołudnie 2 czerwca b.r. turniej o Puchar Gwardiana Braci Mniejszych Kapucynów przyniósł niespodziewane, lecz całkowicie zasłużone zwycięstwo drużynie STALOWYCH PATRIOTÓW, która w pełni zrehabilitowała się za nieudany start w poprzednim roku.

Taki turniej dorocznie odbywa się na stadionie Sanu w Stalowowolskiej dzielnicy Rozwadów  w ramach pikniku organizowanego przez parafię p.w. Zwiastowania Pańskiego, a zmagania piłkarskie to preludium do oficjalnych atrakcji piknikowych, mających miejsce dzień później.

Nie inaczej było teraz. Na starcie kolejnego rozwadowskiego turnieju stanęły cztery ekipy: Papierowe Tygrysy, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Charzewicach, Stalowi Patrioci oraz oldboje Sanu Rozwadów.

Po krótkiej modlitwie w intencji uczestników zawodów poprowadzonej przez samego Gwardiana Brata Dariusza Lachowicza odbyło się losowanie par meczowych, w wyniku którego w pierwszej parze wystąpiły drużyny Papierowych Tygrysów oraz Stalowych Patriotów, zaś w drugiej strażaków z OSP Charzewice oraz oldbojów Sanu Rozwadów.

Regulamin walki o finał zawodów zakładał mecze 2X15 min. oraz dodatkowo po 5 rzutów karnych bez względu na wynik regulaminowego czasu gry, przy czym o zwycięstwie i awansie do finału decydował wynik łączny 30 minutowej walki i serii rzutów karnych.

Pierwsza turniejowa potyczka miała zdecydowanych faworytów w piłkarzach Papierowych Tygrysów, których skład na „papierze” wyglądał lepiej. Zawodnicy Stalowych Patriotów nie ustraszyli się rywala i w pierwszej, bardzo wyrównanej połowie meczu dali próbki swoich możliwości. W formacji defensywnej świetną partię rozgrywał Tomasz Ziomek, a w środku pola widoczni byli: kapitan drużyny Paweł Serwacki oraz Jarosław Piotrowski i Krzysztof Wojciechowski. Z przodu twarde pojedynki z obrońcami Papierowych Tygrysów toczyli Andrzej Stelmach i Tomasz Kasprzak. W drugiej połowie jeszcze kilka minut utrzymywał się wynik bezbramkowy, lecz z czasem inicjatywę przejmowali Stalowi Patrioci. W 23 min. gry po koronkowej akcji Andrzejów; Różańskiego i Stelmacha ten drugi wpakował piłkę do bramki przy prawym słupku. Na podwyższenie rezultatu czekaliśmy 4 minuty. Coraz aktywniejszy na boisku Różański obsłużył dokładnym podaniem Andrzeja Pawlinę i Patrioci prowadzili już 2-0. To tylko rozochociło Pawlinę, który w 29 min. meczu wypatrzył będącego w dobrej sytuacji Mariusza Garbacza, a ten po raz trzeci pokonał bramkarza Papierowych Tygrysów i  ustalił wynik meczu.

Przed serią rzutów karnych wynik 3-0 uprawniał do optymizmu Stalowych Patriotów, którzy kontrolowali serię „jedenastek”, dokładając dwa gole z uderzeń Andrzeja Stelmacha i Tomasza Rzeźnika. Ostatecznie rywalizację w stosunku 5-4 wygrali Stalowi Patrioci i to oni nieoczekiwanie jako pierwsi zameldowali się w finale.

W drugim meczu półfinałowym, toczonym z powodu padającego deszczu w trudniejszych warunkach pogodowych, oldboje z Sanu Rozwadów stoczyli bardzo wyrównany pojedynek ze strażakami z OSP Charzewice. Obie drużyny stworzyły kilka okazji do zdobycia bramki, z których po dwie zamienili na gole. W regulaminowym czasie gry wynik brzmiał więc 2-2 i nadal nie było wiadomo, kto jest bliżej gry o zwycięstwo w turnieju. Podobnie było w rzutach karnych, w których ostatecznie minimalnie lepsi okazali się weterani z Rozwadowa, meldując się ze zwycięstwem 6-5 w finale kapucyńskiego turnieju.

Zgodnie z regulaminem, rywalizacja o 3 miejsce dotyczyła tylko egzekwowania serii rzutów karnych, których obie ekipy wykonały po 11. W tym konkursie strażacy z Charzewic „zgasili” Papierowych Tygrysów, wygrywając 6-3.

W wielkim finale na Stalowych Patriotów nie było mocnych. Przygotowywana przez ostatnie tygodnie przez kapitana zespołu Pawła Serwackiego drużyna Stalowych Patriotów od pierwszych minut narzuciła oldbojom Sanu swój styl, a przede wszystkim tempo gry. Na pierwsze efekty czekaliśmy do 9 minuty meczu, kiedy Mariusz Garbacz dostrzegł Szymona Pawlinę, a ten nie dał szans golkiperowi Sanu. Na boisku robiło się ciekawie, ale coraz częściej pod bramką oldbojów. Chrapkę na kolejne trafienia mieli Adam Świeca i Andrzej Stelmach. Dopiero jednak 7 minut po zmianie stron za sprawą po raz kolejny Pawliny Stalowi Patrioci prowadzili już dwoma bramkami. Cała drużyna grała perfekcyjnym mecz, a Szymon Pawlina zakończył swój specjalny „koncert” w 26 min. hat-trickiem, po którym „Stalowi” prowadzili 3-0 i taki wynik utrzymali do końca. Także w rzutach karnych lepiej poradzili sobie Stalowi Patrioci, a udokumentowaniem świetnej postawy był gol z jedenastu metrów najmłodszego członka zespołu, bo liczącego zaledwie 10 lat Jakuba Piotrowskiego. Klasą dla siebie był również golkiper Damian Szwed jak w transie broniący rzuty karne, ale także zachowujący czyste konto w obu meczach. Ostatecznie niebiesko-czarni, bo w takich strojach występowała zwycięska drużyna, wygrali całą rywalizację finałową 7-2.

Tak więc Puchar Gwardiana Braci Mniejszych Kapucynów w Turnieju Piłki Nożnej w ramach XVIII Pikniku Kapucyńskiego powędrował do siedziby Stowarzyszenia Stalowych Patriotów, do Stalowej Woli na ulicę Popiełuszki 4/35. Drużyna zwycięzców, składająca się z członków oraz sympatyków stowarzyszenia, stanowiła monolit sportowy i organizacyjny. Wygrana w turnieju to zasługa niespotykanej atmosfery, przygotowania kondycyjnego, długiej ławki rezerwowych oraz … pokaźnego sztabu szkoleniowego. Zadowolenia z postawy drużyny nie krył uśmiechnięty od ucha do ucha, prezes Stowarzyszenia Piotr Serafin, a także członek Zarządu Grzegorz Dziuban.

Ukłony nalezą się organizatorom turnieju, a w szczególności sędziemu meczów i wielkiemu społecznikowi Jackowi Figatowi, który tak dużo czasu i serca poświęca takim  promocjom piłkarskim jak ta sobotnia, jak również jest wieloaspektową podporą Parafialnego Klubu Sportowego San, którego możemy po reaktywacji już kilka lat podziwiać w rozgrywkach ligowych.

Zwycięzcy turnieju występowali w składzie: Damian Szwed, Damian Świeca, Andrzej Stelmach, Tomasz Kasprzak, Szymon Pawlina, Tomasz Ziomek, Paweł Serwacki (kapitan), Jarosław Piotrowski, Mariusz Garbacz, Mariusz Wójcik, Andrzej Różański, Krzysztof Wojciechowski, Daniel Wdowiak, Grzegorz Dziuban, Adam Świeca, Damian Rodak, Tomasz Rzeźni, Tomasz Wdowiak, Jakub Piotrowski.

Komplet wyników turnieju:

Gry o finał: Papierowe Tygrysy – Stalowi Patrioci 4-5 (mecz 0-3, rzuty karne 4-2), oldboje San Rozwadów – OSP Charzewice 6-5 (mecz 2-2, rzuty karne 4-3). Gra o 3 miejsce: OSP Charzewice – Papierowe Tygrysy 6-3 (w rzutach karnych), Gra o 1 miejsce : Stalowi Patrioci – San Rozwadów 7-2 (mecz: 3-0, rzuty karne 4-2)