Rekonstrukcja Pacyfikacji Leżajska

1
1439

27 maja, w przeddzień 75-tej rocznicy Pacyfikacji Leżajska, 28 maja 1943 roku, odbyła się rekonstrukcja historyczno-patriotyczna przedstawiająca tragiczne wydarzenia jakie podczas okupacji niemieckiej rozegrały się w tym mieście.

Rekonstrukcja rozpoczęła się o godzinie 15:00 na placu targowym, w pobliżu pomnika ofiar pacyfikacji.

Dzięki temu wydarzeniu przybyli goście mogli zapoznać się z przebiegiem tamtych bolesnych dla mieszkańców Leżajska dni, podczas których zamordowano 38 mieszkańców, a wielu innych uwięziono.

W inscenizacji tych tragicznych wydarzeń udział wzięło ponad 120 aktorów,  w tym członkowie profesjonalnych grup rekonstrukcyjnych z Podkarpacia, aktorzy z Grupy Teatralnej Baratario z Leżajska, członkowie Oddziału Kawalerii Ochotniczej 20. Pułku Ułanów z Wierzawic, Strzelcy jednostki Strzeleckiej 2035 STRZELEC w Leżajsku, harcerze, Młodzież Wszechpolska oraz mieszkańcy miasta.

Specjalnie na cel rekonstrukcji przygotowano scenografię, mającą przybliżyć obraz ówczesnego miasta, z budynkami, w których przebiegała akcja inscenizacji, w tym: drewniane domy, budynek sądu z więzieniem, karczma.

Po zakończeniu widowiska zostały odczytane nazwiska pomordowanych, po czym złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar pacyfikacji,a żołnierze uczestniczący w uroczystościach oddali salwę honorową.

Było to drugie tego typu przedsięwzięcie w mieście, które udało się zrealizować dzięki funduszom pozyskanym z Miasta Leżajska oraz Powiatu Leżajskiego.

Organizatorom Rekonstrukcji należą się gratulację za perfekcyjnie zorganizowaną inscenizację.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ