Jako były radny miejski w l.: 1994-8 i 2006-10 otrzymałem zaproszenie na konferencję na temat: „Centralny Okręg Przemysłowy. W kierunku innowacyjnej gospodarki w Polsce. Przeszłość. Teraźniejszość. Przyszłość” zorganizowanej w ramach trzy dniowych obchodów 80 rocznicy powstania COP. Byłem na tej interesującej zorganizowanej z pompą konferencji, która odbyła się 8 września b.r. w auli Politechniki Rzeszowskiej wydział w Stalowej Woli przy ulicy Kwiatkowskiego.
Uczestników konferencji powitał prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Oświadczył że obchody rocznicowe objął patronatem honorowym prezydent RP Andrzej Duda. Powiedział też m.in. że COP dowodzi że można budować na własnym krajowym potencjale. Projekt COP jest synonimem sukcesu opartym na fundamencie patriotyzmu. Wniosek na przyszłość żeby budować na fundamencie edukacji, solidnego wychowania, gorącego patriotyzmu, z sercami przepełnionymi wiarą w Boga i Polskę. Jesteśmy wspaniałym mądrym narodem.
W ramach wystąpień wojewoda podkarpacki Ewa Leniart wyraziła uznanie i gratulacje organizatorom konferencji oraz stwierdziła że 80 lat temu podjęto bardzo mądrą decyzję o budowie COP, tym samym zmniejszono bezrobocie oraz że rolą państwa jest organizować pracę dla obywateli. Myśl wtedy była przednia, z której i teraz korzystamy.
Wicemarszałek województwa podkarpackiego, były działacz Ligi Polskich Rodzin Bogdan Romaniuk odczytał list marszałka Ortyla oraz zarysował plan rozwoju dla Podkarpacia w latach 2017 -23.
Bardzo interesujące wystąpienie było autora wielu publikacji o COP i znawcy życiorysu w szczegółach Eugeniusza Kwiatkowskiego prof. dra hab. Mariana Drozdowskiego. Mówił na czym polegała innowacyjność projektu COP. Ubolewał że COP był zbudowany za późno i dlatego nasz polski wysiłek wykorzystał w czasie wojny wermacht.
Na konferencji trwającej kilka godzin w czterech sesjach z przerwami na kawę i na obiad wygłoszono 16 referatów naukowych. Wszystkie referaty były interesujące m.in.: dra hab. inż. Aleksandra Mazurkowa z Politechniki Rzeszowskiej, Wydział Mechaniczno – Technologiczny w Stalowej Woli n.t.: „Copowskie fundamenty dla rozwoju uczelni technicznych” oraz dra Jerzego Kwiecińskiego – Sekretarza Stanu Ministerstwa Rozwoju n.t.: „Finansowanie innowacji przyszłości”. Konferencja zakończyła się dyskusją panelową.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułXVIII dożynki Powiatu Stalowowolskiego
Następny artykułCOP. W trzecim dniu obchodów
Marian Kolasa
Emerytowany mgr inżynier konstruktor, ojciec syna Wojciecha i córek Marysi i Karoliny, członek stowarzyszenia Stalowi Patrioci.

1 KOMENTARZ

  1. Mnie najbardziej podobał się referat dr hab. inż. Włodzimierza Adamskiego, wieloletniego pracownika PZL Mielec A Sikorsky Company, wykładowcy Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej pt. „Droga Rozwoju od COP’u do Nowoczesnych Inteligentnych Zakładów Pracy”. Porównanie dochodu dla opodatkowania w latach 1936 – 1938 w miastach Tarnobrzeg, Sandomierz, Nisko, Mielec, Rzeszów do wzrostu podatku od osób fizycznych w tych miastach 80 lat później, w latach 2000 do 2016 REWELACJA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ