74 ROCZNICA BITWY NA PORYTOWYM WZGÓRZU

0
1036

10 czerwca obchodziliśmy 74 rocznicę bitwy partyzanckiej w Lasach Janowskich na Porytowym Wzgórzu. Była to bitwa między wojskiem niemieckim (dowodzonym przez gen. Siegfrieda Haenicke) a polskimi i radzieckimi partyzantami (pod dowództwem Nikołaja Prokopiuka), która miała miejsce 14 czerwca 1944 roku. W tej największej partyzanckiej bitwie udział wzięło 3 500 partyzantów polskich i sowieckich. Niemcy mieli szczegółowo opracowaną akcję Sturmwind („Wicher I”), która miała na celu zlikwidowanie partyzantów w Lasach Janowskich. Partyzanci byli szczelnie okrążeni przez siły niemieckie, a walki o wzgórze trwały przez cały dzień od świtu do zmroku. Nocą poszczególne oddziały podjęły próbę wydostania się z okrążenia, a główna część zgrupowania w ciężkich walkach przedostała się na tereny Puszczy Solskiej.

Uroczystości zaczęły się od występu słowno- muzycznego „Śpiewajcie pamięć” przygotowanego przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego im Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim.

W dalszej części obchodów odbyła się Polowa Msza Święta, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie wieńców, pokaz musztry wojskowej i sprawności jeździeckiej kawalerii konnej w barwach 24 Pułku Ułanów z Kraśnika, przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej im płk Tadeusza Zieleniewskiego z Majdanu Obleszcze.

Organizatorem uroczystości był Powiat Janowski.

Dodaj komentarz