Sikorski Model Show 2019 w Miejskiej Bibliotece Publicznej

0
859
Sikorski Model Show 2019 zachwycił odwiedzających w dniu 19.01.2019 MBP w Stalowej Woli

                   Pasjonaci miniatur i modeli zjechali się dziś z całej Polski do Stalowej Woli, aby zaprezentować swoje dzieła oraz uczestniczyć w kolejnym tudzież konkursie. Organizowany po raz siódmy już w naszym mieście przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Stalowej Woli,  Sikorski Model Show 2019 zgromadził liczną rzeszę uczestników i odwiedzających.
                 Impreza zlokalizowana na trzech kondygnacjach gmachu biblioteki oraz na placu przed nim – tam Huta Stalowa Wola prezentowała w oryginale platformę minowania narzutowego „Baobab” – trwała w najlepsze ponad 6 godzin pięknej słonecznej soboty.
Po uroczystym otwarciu konkursu w małej sali konferencyjnej blisko dwustu uczestników konkursu wystawiło ekspozycję ponad czterystu łącznie modeli konkursowych. Przybyli miejscowi modelarze, ale zdecydowaną większość stanowili przybysze, nawet z najodleglejszych zakątków kraju. Na najwyższej kondygnacji biblioteki największy podziw budziły modele powstałe w dłuższym okresie czasu, a wśród nich wielka makieta kolejowa zbudowana z 25-ciu fragmentów tworzących ciąg kolejowy i jego otoczenie, a także okręty wojenne, statki powietrzne oraz sprzęt zbrojeniowy wykorzystywany w warunkach lądowych. Przedstawiane prace były później przedmiotem oceny w kilku konkursowych kategoriach. Na niższych piętrach bibliotecznego budynku dostrzec można było stoiska jednostek wojskowych, stowarzyszeń militarnych oraz muzeów z eksponatami sprzętu dla obronności kraju. Wystawy różnych organizacji prezentowały sprzęt wykorzystywany w pracy jednostek, znaleziska wojskowe, broń ręczną i mechaniczną, broń strzelecką oraz wiele zbiorów fotograficznych. Odwiedzający ekspozycje konkursowe chętnie brali również udział w pokazach grup rekonstrukcyjnych. W trakcie trwania Sikorski Model Show 2019 zainteresowaniem cieszyła się także giełda modelarska, a na stoiskach handlowych na uczestników czekały modele do składania o różnym poziomie trudności, książki i wydawnictwa. Tutaj mnóstwo atrakcji czekało na dorosłych, a jeszcze więcej na dzieci. To dla najmłodszych przygotowano malowanie buziek przez uczennice Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz warsztaty modelarskie dla dzieci „Budujmy razem”. Z kolei dorośli mogli ekscytować się przygotowanym przez białostocczanina instruktażowym pokazem malowania pojazdów pancernych. Oprócz atrakcji na holach budynku, cały czas życiem tętniła mała sala konferencyjna na II piętrze. Tam odbywały  się:  panel popularno – naukowy, wykłady oraz projekcje filmowe. Okazałą imprezę, której wielkim prekursorem , organizatorem i orędownikiem jest stalowowolski nauczyciel dr Bartłomiej Belcarz zakończyło ogłoszenie wyników konkursu.
Mieszkańcy Stalowej Woli w rozmowach z wystawcami okazali dziś szacunek dla pasji, pomysłu i żmudnej pracy ludzi, której modelarstwo raczej nie daje utrzymania, a jest dodatkowym zajęciem poza pracą zawodową. Pracą na co dzień niewidzialną, lecz dającą satysfakcję. Tym bardziej cenne, że przychodzą imprezy, kiedy taka działalność może być dostrzeżona i doceniona przez społeczeństwo. To kreowanie postaw społecznych często brakujących na co dzień w życiu publicznym i zawodowym.
                                                      Krzysztof Szkutnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ