Kolędowa sobota u michalitów

0
933
XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek organizowany dla dzieci prze Stowarzyszenie Oratorium ze Stalowej Woli, 19.01.2019

                   Stowarzyszenie „Oratorium” działające na terenie Parafii Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli znane jest nie tylko z niesienia pomocy dzieciom, lecz słynie także z wzorowej organizacji imprez skierowanych do nich. Sobota, 19 stycznia b.r. była dniem kolędowym. XIII Przegląd Kolęd i Pastorałek spotkał się z szerokim odzewem dzieci, rodziców i opiekunów.
                  Wydarzenie w Sali teatralnej przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej rozpoczęło się od minuty ciszy w dniu żałoby narodowej, wobec odbywających się jeszcze na ten moment uroczystościami pogrzebowymi w Gdańsku ś.p. Pawła Adamowicza. Za zamordowanego prezydenta tego miasta zmówiona została też modlitwa „Wieczny odpoczynek…”
Do udziału w Przeglądzie zostało zgłoszonych 85 wykonawców, którzy mieli do wykonania 63 świąteczne utwory. Mali ludzie zmobilizowani zostali do zademonstrowania swoich umiejętności głównie przez nauczycieli i wychowawców szkół podstawowych, a także opiekunów i rodziców. Artyści występowali w ściśle określonej wcześniej kolejności, zapowiadani na przemian przez dwie konferansjerki, które dbały też o to, podobnie jak pracujący przy obsłudze technicznej, by wykonawcy czuli się na podwyższeniu komfortowo. Dzieci wykonywały kolędy i pastorałki w przeróżnych układach: solo, w duecie i trio. Miały też wybór co do formuły wykonania swoich muzycznych prezentacji. Kilkoro dzieci wybrała śpiew a capella, jednak większość postawiła na odtwarzane aranże. Byli i tacy, którzy zdecydowali się na naturalny akompaniament muzyczny , a w dodatku sami na scenie radzili sobie wyśmienicie z wokalem i instrumentem. Prezentowane były najpopularniejsze i najczęściej słyszane polskie kolędy, ale nie brakowało również tych mniej znanych, a równie efektownych w odbiorze. Mimo ciągnącego się kilka godzin Przeglądu Kolęd i Pastorałek nikt nie miał prawa się nudzić. Dzieci stanęły na wysokości zadania, a zgromadzeni na widowni oraz ich instytucyjni i domowi sekundanci brawami nagradzali poszczególne występy. Najmłodsi też nie mieli prawa narzekać. Przedstawiciele Stowarzyszenia Opieki nad Dziećmi „Oratorium” Imieniem błogosławionego księdza Bronisława Markiewicza każdego uczestnika obdarowali dyplomem i nagrodą. Opuszczający scenę sali teatralnej wracali do swoich znajomych w najlepszych humorach. Zakup nagród został dofinansowany przez Urząd Miasta Stalowej Woli oraz Starostwo Powiatu Stalowowolskiego. Radości z odbywającego się Przeglądu nie krył też proboszcz rodzimej parafii prowadzonej przez księży michalitów ks. Mieczysław Kucel, który po kilku wykonanych kolędach skierował słowa do dzieci. Wczorajsza impreza wprawiła w zachwyt zarówno młodszych i starszych. Właściwie wszystkich, którzy w widowisku mieli przyjemność uczestniczyć, a zwłaszcza tych, co mieli zaszczyt występować. Na słowa uznania zasługują osoby działające w naszym środowisku, którym najzwyczajniej zależy na rozwoju intelektualnym, muzycznym i duchowym naszych pociech.
To budujące informacje, które trzeba szerzyć, pielęgnować i rzeczywiście wspierać, a nie tylko im akompaniować. Sam akompaniament – choćby najlepiej podtrzymujący rytm i intonacje jak we wczorajszym kolędowaniu – może okazać się niewystarczający.
                                                         Krzysztof Szkutnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ