Setna rocznica przemówienia Romana Dmowskiego na konferencji pokojowej w paryskim Wersalu.

0
4257

Preludium

We wtorek 29 stycznia minęła setna rocznica wygłoszenia przemowy Romana Dmowskiego, w której przedstawił polskie postulaty w sprawie kształtu polskiej granicy po zakończonej w 1918 roku I wojnie światowej.

Przemowa

Jako przywódca Komitetu Narodowego Polski. Dmowski reprezentował godnie odradzające się po pierwszej wojnie światowej państwo Polskie, w czasie trwania konferencji w paryskim wersalu. Na posiedzeniu Rady Dziesięciu (Tą radę tworzyli premierzy rządów i ministrowie spraw zagranicznych USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Japonii) wygłosił słynne przemówienie, które trwało 5 godzin, które dotyczyło głównie sprawy powojennych granic Polski. Od razu je przetłumaczył na język francuski i angielski, gdyż stracił zaufanie do obcych tłumaczy, którzy niedokładnie przekładali jego słowa. Linia proponowanych w czasie przemówienia nazywana jest granicą Dmowskiego, która miała obejmować teren całego Górnego Śląska i Pomorza Gdańskiego (Razem z Gdańskiem), większość terenów Warmii i Mazur, całej Litwy, wschodniej Białorusi, Polesia Zachodniego, Zachodniego Wołynia, Polesia i okolice Żytomierza. Według niektórych ówczesnych komentatorów, Dmowski zaimponował tamtejszym słuchaczom świetną umiejętnością improwizacji, ciekawą logiką i świetną znajomością tematu.

Źródło artykułu:

www.historykon.pl

Przemówienie dotyczyło kształtu Polskich granic po I wojnie światowej. Proponowana przez ówczesnego przywódcę Komitetu Narodowego Polski (KNP) granica, nazywana jest linią Dmowskiego. Źródło zdjęcia: www.niezłomni.com

Jacek Furman

ZOSTAW ODPOWIEDŹ