W sobotę o godz. 16,  dnia 25 listopada 2017r. w święto św. Katarzyny  patronki kolejarzy w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli rozpoczęła się piękna i podniosła uroczystość inaugurująca obchody jubileuszowe 130 lat Kolei w Rozwadowie.

Było uhonorowanie długoletnich i zasłużonych kolejarzy, dużo historii węzła kolejowego w Rozwadowie, były wyświetlane świetnie zrobione dwa filmy. W osobnym punkcie uroczystości  było nadanie  wielce zasłużonej dla Rozwadowa Pani Marii Rehorowskiej  tytułu: „Zasłużony dla Miasta Stalowa Wola”  Pani Maria jest gorącą polską patriotką, jest też prezesem Rozwadowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Dla Rozwadowa zasłużyła się jako wieloletnia nauczycielka, i jako radna Rady Miejskiej, która z determinacją godną podziwu przez kilka lat występowała w sprawie Rozwadowa. Jako były radny miałem możliwość obserwować  solidną pracę Pani Marii w Radzie.  Napisała książkę pt. „Sto dwadzieścia pięć lat Węzła Polskich Kolei Państwowych Rozwadów w kolejarskich wspomnieniach i dokumentach 1887-2012” oraz parę innych książek związanych z bogatą historią Pani Marii i z Rozwadowem.

            Na uroczystości wygłoszono kilka przemówień. Na uwagę zasługuje świetne przemówienie prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego. Przemówienie warte zacytowania w całości. Docenił rolę węzła kolejowego w Rozwadowie dla COP-u, m.in. zauważył iż bez tego węzła  nie byłoby naszego miasta.

Obchody są dwudniowe. Dzisiaj c.d. w Rozwadowie. Rozpoczną się Mszą św. o godz.: 11.00  w kościele – sanktuarium M.B. Szkaplerznej. Następnie  odbywać się będą przy gmachu kolejowym na ulicy Dąbrowskiego i w Muzeum Regionalnym w Rozwadowie.

Dodatkowe zdjęcia pana Antoniego Kolano.

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKATYŃ – prawda i zakłamanie
Następny artykułDzień św. Katarzyny
Marian Kolasa
Emerytowany mgr inżynier konstruktor, ojciec syna Wojciecha i córek Marysi i Karoliny, członek stowarzyszenia Stalowi Patrioci.

Dodaj komentarz