100 lat ZHP w Nisku

0
1365

15 września Hufiec ZHP im Szarych Szeregów w Nisku uroczyście obchodził 100-lecie swojej działalności.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się dzień wcześniej wieczorem od rozbicia przez harcerzy obozu w parku miejskim.

Sobotnie uroczystości rozpoczęła msza św w sanktuarium św Józefa w Nisku pod przewodnictwem bp Krzysztofa Nitkiewicza. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i miejskich, oraz harcerze i harcerki wraz ze swoimi instruktorami i wychowawcami. Biskup Sandomierski podczas homilii zauważył, że harcerze z Niska zapisali wiele chwalebnych kart w historii Kościoła i Polski, po czym stwierdził do słuchających go druhów, że wy macie obowiązek to kontynuować.

Po nabożeństwie uroczystości były kontynuowane na niżańskim rynku, gdzie poświęcono i odsłonięto tablicę upamiętniającą 100-lecie harcerstwa w Nisku.

Harcerstwo w Nisku rozpoczęło się zaraz po odzyskaniu niepodległości w roku 1918 dzięki staraniom Jerzego Brauna, który wygłaszając pierwsze prelekcje na temat ruchu harcerskiego zaszczepiał idee wśród młodzieży szkolnej. Niżański hufiec powstał w 1928 roku.

Niżańscy harcerze brali udział w walkach o wolność Ojczyzny, poprzez działalność w organizacjach niepodległościowych w ramach Armii Krajowej.

W ostatnich latach ruch harcerski na ziemi niżańskiej przeżywa duży rozkwit. Obecnie istnieje 15 drużyn zrzeszających 300 zuchów,harcerek i harcerzy, oraz 30 instruktorów i wychowawców.

Druhowie z Niska wnieśli znaczący wkład w wychowanie patriotyczne wielu pokoleń i oby tak dalej było.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ