Ostatnia droga porucznika Władysława Kuchno

0
1111

W dniu dzisiejszym na Cmentarzu Parafialnym w Zaleszanach, pożegnaliśmy żołnierza niezłomnego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego porucznika Władysława Kuchno, który w miniony czwartek odszedł do wiecznej chwały.

Porucznik Władysław Kuchno w wieku 18 lat wstąpił do antykomunistycznego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego i został zaprzysiężony do placówki w Majdanie Zbydniowskim, wchodzącej w skład obwodu tarnobrzeskiego. Uczestniczył także w antykomunistycznych akcjach oddziału partyzanckiego NWZ „Tarzana”. 16 listopada 1945 roku Władysław Kuchno został aresztowany przez UB i zostaje skazany na 15 lat więzienia z którego wyszedł po 9 latach.

Był jednym z najstarszych i do niedawna jednym z najbardziej aktywnych członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola.

Porucznik za walkę o niepodległą Polskę został w roku 1989 odznaczony „Krzyżem za Wolność i Niepodległość”przez ostatni Rząd RP na uchodźstwie w Londynie, a w roku 1995 został odznaczony „Krzyżem Armii Krajowej” przez Prezydenta RP Lecha Wałęsę i jeszcze tego samego roku otrzymał „Krzyż Więźnia Politycznego” od Stowarzyszenia Polskich więźniów Politycznych.

Porucznik swoją walką o wolną i niepodległą Ojczyznę udowodnił, że był prawdziwym bohaterem i patriotą.

Cześć i Chwała Bohaterom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ