VII Rajd Honoru ulicami Stalowej Woli

0
1078

Pierwszego sierpnia 1944 roku to dzień wybuchu Powstania Warszawskiego – wystąpienia zbrojnego skierowanego przeciwko wojskom niemieckim okupującym Warszawę, zorganizowanego przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Warto zaznaczyć, że w Powstaniu uczestniczyli nie tylko żołnierze, ale i ludność cywilna – od najmłodszych po najstarszych. Zginęło około 170 tysięcy osób, a Ci którzy przeżyli zostali wygnani z Warszawy, wielu także trafiło do obozów koncentracyjnych bądź zostało skierowanych na przymusowe roboty. Hołd poległym bohaterom oddali mieszkańcy Stalowej Woli, którzy przejechali ulicami miasta w VII Rajdzie Honoru.

Organizatorami wydarzenia byli prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, przewodniczący rady miasta Stanisław Sobieraj oraz ruch społeczny Kocham Stalową Wolą, zaś patronat honorowy objęli senator Janina Sagatowska oraz poseł na sejm Rafał Weber.

Tegoroczna trasa liczyła blisko 8 kilometrów i przebiegała ulicami 1 sierpnia, Kilińskiego, Niezłomnych, Ofiar Katynia, Mickiewicza, Żwirki i Wigury, Poniatowskiego, KEN, Al. Jana Pawła II, Okulickiego i Wojska Polskiego. Rajd zakończył się przy Spółdzielczym Domu Kultury, gdzie na terenie amfiteatru odbył się koncert patriotyczny w wykonaniu Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej i Grupy Wokalnej „Pałacyk Michla”. Wykonano także pamiątkowe zdjęcie wszystkich uczestników Rajdu.

W tegorocznym Rajdzie Honoru wzięło udział blisko 1000 mieszkańców Stalowej Woli. Nie zabrakło także przedstawicieli Stowarzyszenia Stalowi Patrioci, które reprezentowali Anna Zbrożyna-Tutak, Piotr Stanielewicz oraz Antoni Kolano. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki oraz podziękowania za udział w wydarzeniu. Niewątpliwie była to okazja do uczczenia pamięci o bohaterskich, ale i tragicznych wydarzeniach. O godzinie „W” tradycyjnie zawyły syreny, odśpiewano także hymn narodowy, w czasie którego na maszcie zawisła biało- czerwona flaga, odczytano Apel Pamięci oraz oddano salwę honorową.

Budujące jest to, że tak wiele osób pamięta o naszej historii oraz angażuje się w obchody ważnych dla naszego narodu rocznic. Istotne jest to, aby przekazywać takie postawy młodym pokoleniom i ciągle zaznaczać naszą tożsamość. Miłość do Polski, duma z symboli narodowych i przywiązanie do Ojczyzny powinna być tym co łączy wszystkich Polaków. Należy wciąż podkreślać i pielęgnować wartości jakimi są Bóg, Honor i Ojczyzna. My, jako Polacy powinniśmy tworzyć życie narodu polskiego. Podsumowując, warto w tym miejscu przytoczyć wciąż aktualne słowa wybitnego polityka jakim był Roman Dmowski:

Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka. Bo im szersza strona mego ducha żyje życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe, tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój. Z drugiej strony, im wyższy jest stopień mego rozwoju moralnego, tym więcej nakazuje mi w tym względzie sama miłość własna”.

Za zdjęcia dziękujemy panu Antoniemu Kolano, który obecny jest na wszystkich wydarzeniach organizowanych przez miasto, a także fotografuje urokliwe zakątki Stalowej Woli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ