Dożynki – Jarocin 2017

0
1467
Antoni Bieńko z Dąbrówki. Artysta - rzeźbiarz.

Dnia 20 sierpnia 2017 r., w niedzielę powiat niżański po raz kolejny zorganizował dożynki.  W tym roku gospodarzem Święta Plonów  był Jarocin, największa wioska w gminie Jarocin, a swoją współpracę zaoferowało Stowarzyszenie Przyjaciół Państwa Jarocin.

Sam pomysł obchodzenia corocznych dożynek ma na celu podtrzymanie bogatej, polskiej tradycji święta rolników, zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu, a przy okazji integrację społeczności lokalnej.
Uroczystości  rozpoczęła msza święta w Kościele Parafialnym p.w. Matki Bożej Bolesnej w Jarocinie, na której zostały poświęcone wspaniałe, okazałe wieńce. W ramach konkursu został wybrany ten najładniejszy.
Dużo atrakcji czekało tych, którzy zawitali nad jarociński zalew. Na scenie wystąpił lokalny zespół Exciter reprezentujący gminę Harasiuki, Kapela Ludowa Jeżowianie (gmina Jeżowe), Kapela Flisacka (gminy Ulanów), Grupa Wokalna z GOK w Krzeszowie, Zespoł Pieśni i Tańca Racławice z gminy Nisko.
Do Jarocina zaproszono młodzieżowy zespół folkowy Janki, który w tym roku wydał swoją debiutancką płytę POCHOP, a  gościem specjalnym była Halina Mlynkova.
 Zaprezentowano kolekcję wiklinowej mody.
Wielką atrakcją dla uczestników imprezy była możliwość skosztowania lokalnych specjałów kulinarnych. Można było również obejrzeć różne kolekcje prac artystycznych – te wykonane przez same dzieci z Jarocińskiego Ośrodka Kultury, jak i również bardziej ambitne przez uzdolnionych twórców. Tutaj należałoby wspomnieć o Antonim Bieńko z Dąbrówki, który tworzy dzieła wyryte w drzewie i nie tylko – artysta, rzeźbiarz.
Na tegorocznych obchodach nagrodzono zdolnych uczniów i zasługujących na wyróżnienie rolników.
Został również rozstrzygnięty plebiscyt na Sołtysa Roku Powiatu Niżańskiego zorganizowany przez tygodnik Sztafeta. Tutaj aplauz należy się Grzegorzowi Błądkowi  – 28 letniemu sołtysowi  Nowej Wsi od 2015 r. – który dzięki głosom czytelników  tejże gazety został uhonorowany tym właśnie tytułem.
Panie prezentowały się w ciekawych strojach regionalnych – można było spotkać m.in. gospodynie z Koziarni, z Sierakowa (Koło Gospodyń Koziarnia, Koło Gospodyń Wiejskich z Sierakowa).
Mimo niesprzyjającej deszczowej aury zainteresowanie imprezą było duże, a na twarzach uczestników gościł uśmiech.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ