Rozmowa z Julią Butryn, jedną z twórców rekonstrukcji historycznych i filmu dokumentalnego opowiadającego o ks. Jerzym Popiełuszko:
Dokładnie rok temu, 13 grudnia, razem z moimi koleżankami z klasy wzięłyśmy udział w konkursie “Solidarność Oczami Młodych”. Przygotowałyśmy wtedy pięciominutowy reportaż o Solidarności w Stalowej Woli, potem zaczęła się współpraca z Muzeum Jana Pawła II, a przede wszystkim z panią Ewa Kuberną, która inspirowała nas do działania. Właściwie nie przewidywałyśmy, że ten temat stalowowolskiej solidarności zostanie z nami na tak długo. Jak wiadomo, 13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Wiązało się to z wieloma represjami, ograniczeniami swobód obywatelskich, ale i z tym, że mnóstwo osób w nocy z 12 na 13 grudnia zostało wyciągniętych prosto z łóżek na mróz i zawiezionych do ośrodków internowania. Takich historii w naszym mieście jest naprawdę dużo. Dlatego też razem z panią Ewą Kuberną, wpadłyśmy na pomysł aby stworzyć rekonstrukcje, które przybliżą takie historie stalowowolskiej młodzieży. Dlatego jeśli ktoś pragnie te historie poznać, to serdecznie zapraszamy o godzinie 20:00, już w tą środę do Kina Ballada.
Zapraszamy także na Marsz Milczenia, który wyruszy o 17.15 spod krzyża przed bramą numer 3 Huty Stalowa Wola. Marsz Milczenia z zapalonymi pochodniami przejdzie do Bazyliki Matki Bożej Królowej Polski. O godzinie 18.30 w Bazylice koncelebrowana będzie Msza święta w intencji Ojczyzny. Po Mszy św. złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze pod tablicą błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki i pomnikiem świętego Jana Pawła II.

 

Zdjęcia z obchodów rocznicy stanu wojennego z poprzednich lat.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ