Echa Katynia w Stalowej Woli

0
1202

W czwartek, 8 czerwca 2017 roku, o godzinie 18:30 w Bibliotece Międzyuczelnianej odbył się pokaz filmu „The Officer’s Wife” (Żona oficera), zorganizowany przez stowarzyszenie Stalowi Patrioci przy współpracy z rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, urzędem miasta Stalowa Wola oraz biblioteką miejską. Projekcja filmu była częścią ogólnopolskiego przeglądu filmów dotyczących zbrodni katyńskiej „Echa Katynia” , prowadzonego przez IPN.

                Przed emisją pan Lucjan Małek omówił kontekst historyczny sprawy Katynia i stosunki polsko-rosyjskie od roku 1920 do 1939. Film „The Officer’s Wife” w reżyserii Piotra Uzarowicza, Amerykanina polskiego pochodzenia, którego dziadek Mieczysław Uzarowicz został zamordowany w Twerze, a babcia Cecylia została zesłana z trzema synami na Syberię, opowiada o losach zabitych oficerów i ich rodzin. Reżyser odnalazł wśród rodzinnych pamiątek pisemną relację swojej babci z zesłania oraz list dziadka z obozu jenieckiego. Wyruszył zatem w podróż poznając historię tułaczki i męki swoich przodków, a także setek tysięcy innych polskich rodzin pochodzących z kresów II Rzeczpospolitej. Reżyser rozmawiał z wieloma historykami (m.in. Normanem Daviesem, Romanem Kurtyką, Natalią Lebiediewą, Piotrem Wróblem, Markiem Chodakiewiczem), autorami książek o Katyniu (Allenem Paulem, Anne Applebaum, Edwardem Lucasem), świadkami historii, rodzinami ofiar i członkami grup ekshumacyjnych. Szkice ilustrujące relacje Cecylii Uzarowicz są dziełem Dave’a Spafforda, który tworzył animacje do znanych filmów Walta Disneya, a muzykę skomponował Jan Kaczmarek. Film oprócz samego mordu w lesie katyńskim porusza także sprawę przemilczania i zakłamywania zbrodni nie tylko przez elity ZSRR, ale także naszych zachodnich „sojuszników” z czasów drugiej wojny światowej.

                Choć temat zbrodni katyńskiej oraz dramat ludzi zesłanych na Syberię wydają się być już dość znane i dobrze opisane, to wydarzenia te nadal wstrząsają, a świetnie zrealizowany film dobrze unaocznia widzom losy ofiar komunistycznego reżimu w ZSRR. Po projekcji odbyła się krótka dyskusja miedzy uczestnikami pokazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ