Wizytacja kanoniczna Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski

0
937
Świątynia wizytowanej w dniu 25.01.2019 r. Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli

                                             Dzień dzisiejszy był bardzo ważną datą w ostatnim czasie dla Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski. Na wizytację kanoniczną wybrał się do Stalowej Woli Ordynariusz Sandomierski, Ksiądz Biskup Krzysztof Nitkiewicz. Takie wydarzenia w poszczególnych parafiach mają miejsce raz na 5 lat.
Jego Ekscelencja w ramach wizytacji odwiedził kilka obiektów swoim zasięgiem obejmujących działalność parafialną. To był bogaty dzień obfitujący w szereg zajęć Pasterza Diecezji Sandomierskiej. Ksiądz Biskup przybył do Ochronki Parafialnej imieniem świętego Brata Alberta na Pławie, gdzie przebywają wychowankowie z kręgów pozbawionych w różnych przyczyn dostatecznej opieki rodzicielskiej. Hierarcha miał także przyjemność przystanku w Szkole Podstawowej Nr 3, a tam z kolei hospitował jedną z przewidzianych na ten dzień katechez.
Najważniejszy kapłan w Diecezji nie mógł też ominąć Szpitala Powiatowego i przyjrzenia się, jak funkcjonuje parafialne Apostolstwo Chorych.
W sesji po południowo – wieczornej miało miejsce spotkanie Księdza Biskupa z rodzicami księży, a w dalszej kolejności odbyło się spotkanie ze wspólnotami i stowarzyszeniami działającymi pod szyldem Parafii. Przedstawiciele blisko czterdziestu organizacji prezentowali w skrócie działalność swoich zrzeszeń o rozmaitym zakresie działalności, od wielu grup modlitewnych po Katolicki Klub Sportowy Victoria.
Zwieńczeniem wizytacji była wieczorna msza święta w Bazylice konkatedralnej, rozpoczęta inaczej niż zawsze w dni powszednie – kilka minut po godz. 18-tej, koncelebrowana przez 10-ciu kapłanów, w tym Ks. Bpa Ordynariusza, proboszcza wizytowanej parafii Ks. Edwarda Madeja oraz Dziekana Dekanatu Stalowowolskiego Ks. Krzysztofa Kidę. W homilii skierowanej do wiernych Biskup Nitkiewicz nie szczędził gorzkich pod adresem wspólnoty całego Kościoła, zwracając uwagę na brak powołań zakonnych. Zachęcał również, aby Kościół i jego wspólnota nie trzymał się kurczowo standardów nakreślonych, 10, 30, 50 czy 100 lat temu, ale by widząc zmieniające się trendy i rozwijający się świat szukał też nowych wyzwań i nowych dróg.
Pod koniec uroczystości Ks. Edward Madej w imieniu Parafii podziękował za przeprowadzoną wizytację wspólnoty, jak również okazał Jego Ekscelencji wdzięczność za troskę o sandomierski Kościół, poszczególne jego parafie i wiernych.
Również Biskup Ordynariusz podziękował uczestnikom życia parafialnego i wspólnotowego, przekazując swoje refleksje oraz chwaląc za piękny śpiew Chór Konkatedralny. Który jednocześnie zaprosił do stolicy Diecezji na czerwcowe obchody 20-tu lat mszy papieskiej w Sandomierzu, odprawionej przez Papieża Jana Pawła II.

Centralne obiekty wizytowanej dzisiaj parafii znajdują się po sąsiedzku siedziby Stowarzyszenia Stalowi Patrioci przy ulicy Popiełuszki 4/19, gdzie co środę o godz.18.00 zbierają się jego członkowie i sympatycy.
                                                       Krzysztof Szkutnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ