Podsumowanie obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli

0
835
Tydzień trwały obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Stalowej  Woli.

     Stowarzyszenie Stalowi Patrioci aktywnie włączyło się w przygotowanie różnych imprez i uroczystości. W niedzielę 26 lutego mała hala MOSiR wypełniła się kibicami i uczestnikami I Otwartego Turnieju Piłki Nożnej. Ciężar organizacji tego trudnego przedsięwzięcia w całości wzięli na siebie członkowie naszego stowarzyszenia. Impreza ta zakończyła się sukcesem organizacyjnym i będzie kontynuowana w następnych latach. W tym samym dniu wieczorem odbył się bieg „Tropem Wilczym”. Poniedziałek i wtorek 27 i 28 lutego był również bardzo pracowity dla Stalowych Patriotów, członkowie naszego Stowarzyszenia wraz z M.W, ONR i Kołem Naukowym „Polonia Semper Fidelis” prowadzili prelekcje w stalowowolskich podstawówkach i gimnazjach pt.”Kim byli Wyklęci”. W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych tj. 1.03.2017 w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyła się konferencja poświęcona Niezłomnym Bohaterom. W trakcie wykładu głos zabrała p. Maria Mirecka – Loryś, która opowiedziała o bohaterskiej postawie kobiet. Ponadto p. Dionizy Garbacz promował swoją nową książkę „Czas Wyklętych”. Pan Dionizy przybliżył także postać Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan” oraz Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak”. Podczas konferencji wyświetlono także film „Kuryłówka”, opowiadający o wydarzeniach z 1945r. W sobotę 4 marca obchody przeniosły się do Parku Miejskiego im. Kazimierza Pilata. O godz. 11.00 rozpoczęła się Terenowa Gra Miejska „Śladami Wyklętych”. Największą atrakcją tego dnia była inscenizacja historyczna pt. „ODWET”, wzięło w niej udział kilka grup rekonstrukcji historycznych. Następnie odprawiona została polowa Msza Święta, a bezpośrednio po niej przeszedł z parku pod MDK, Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W marszu jak co roku udział brali też Stalowi Patrioci. Na Placu Piłsudskiego odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe: Apel Pamięci i Salwa Honorowa. Na zakończenie uczestnicy mogli wysłuchać koncertu zespołu „Superkolektyw”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ