Bohater znany i nieznany – Tadeusz Kościuszko

0
1024

„Bohater zanany i nieznany – Tadeusz Kościuszko”: pod takim tytułem odbyło się kolejne z serii spotkań przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych. Bardzo udane prelekcje, które już odbyły się w szkołach podstawowych i gimnazjalnych przeprowadzone przy okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych, pokazały, że istnieje ogromna potrzeba wśród młodego pokolenia takiej właśnie aktywności.

Dlatego też z inicjatywy Studentów Koła Naukowego Polonia Semper Fidelis, a także organizacji patriotycznych z terenu naszego miasta, powstał zamysł spotkań z dziećmi i młodzieżą naszych szkół o charakterze edukacji historycznej i wychowania patriotycznego.

Postać Tadeusza Kościuszki nie została wybrana przypadkowo, ponieważ jego historia wciąż wymaga poznawania, a ponadto w tym roku wypada 200 lat od Jego śmierci, co zaakcentowane jest uchwałą Sejmu w obchodach tego roku, a także patronatem UNESCO.

W programie spotkania, na samym początku przedstawiona została prezentacja edukacyjna o Tadeuszu Kościuszce oraz krótki spektakl, który przedstawiał Jego przysięgę na Rynku w Krakowie, która odbyła się 24 marca 1794 roku, ogłaszając tym samym akt powstania narodowego, znanego w historii jako insurekcja kościuszkowska. Następnie odbył się występ artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Racławice”, zaś na sam koniec wszyscy uczyli  się wspólnego śpiewu piosenki „Jak długo na Wawelu”.

Patronami wydarzenia byli Dom Kultury „Arka” działający w Racławicach oraz Spółdzielczy  Dom Kultury w Stalowej Woli. Szczególne wyrazy uznania należą się Pani dr Ewie Sęk, która przygotowała studentów i młodzież do tego występu, a także Panu Januszowi Kutyle, który zajął się oprawą muzyczną wydarzenia.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie zaszczepiło ducha patriotyzmu wśród młodego pokolenia, a także wzbudziło wartości narodowe w sercach uczestników. Zaś wszystkim czytelnikom – tym młodszym i starszym – życzymy pokochania historii Polski!

Zachęcamy do przeglądania zdjęć ze spotkania w naszej fotogalerii.

Jeśli podoba Ci się nasza działalność, jeśli chcesz być częścią naszego Stowarzyszenia, tworzyć stronę internetową, włączyć się w organizowanie różnych wydarzeń, poznać ciekawych ludzi. Serdecznie zachęcamy! Prosimy pisać na adres kontakt@stalowipatrioci.pl lub zadzwoń 600 403 037

ZOSTAW ODPOWIEDŹ