Przyczynek do pytania i dyskusji : „Jak dokonano przekształceń własnościowych w Grupie Kapitałowej Huta Stalowa Wola S. A?”, cz. I .:

0
1132
  1. Największa kuźnia matrycowa w Europie, Zakład Kuźnia Matrycowa wyposażona w kilka linii młotowych i prasowych została w listopadzie 2005 r. sprzedana amerykańskiej firmie „Ladish” za 32 mln złotych. Obecnie, po zbankrutowaniu „Ladisza” właścicielem jest ATI ZKM Forging Sp. z o.o.. Wówczas właściciel kuźni znacznie (średnio 3 krotnie)  podniósł ceny wyrobów co spowodowało spadek zamówień o około 60%. Wielkość produkcji sięgała około 40% tej sprzed sprzedaży zakładu.  Teren kuźni został ogrodzony  odrębnym od huty ogrodzeniem z własnymi bramami   i przestał być terenem polskim. Już teraz Zakład Zespołów Napędowych, niegdyś główny odbiorca wyrobów kuźni,  kupuje odkuwki we Włoszech, gdyż u nowego właściciela kuźni są  znacznie droższe. Efektem prywatyzacji ZKM jest utrzymanie miejsc pracy we Włoszech.
  1. We wrześniu 2005r, prezes HSW S.A. sprzedał dwie spółki: HSW-Hutę Stali Jakościowych za 160 mln zł i HSW-Walcownię Blach za 33mln zł. Nabywcą zakładów został Złomrex – jednoosobowy podmiot, dostawca złomu stali oraz metali nieżelaznych. Prezesem Zarządu był Przemysław Sztuczkowski – były technik obsługi ruchu turystycznego. Obecnie zakład funkcjonuje jako oddział HSJ. Dyrektorem Generalnym Oddziału jest Przemysław Grzesiak.
  1. Jak podała stalowowolska „Sztafeta” : „dwa i pół roku po ogłoszeniu upadłości syndyk sprzedał dawną spółkę Huty Stalowa Wola – Zakład Ciągarnię. Ciągarnia była producentem wyrobów ciągnionych, łuszczonych i szlifowanych – prętów i drutów, o zróżnicowanym asortymencie wymiarowym i gatunkowym, głównie dla przemysłu motoryzacyjnego, metalowego, rolniczego, kolejowego okrętowego i zbrojeniowego. 

            Jeden z syndyków mówił że tego typu zakład jakim jest ciągarnia jest dla przemysłu tym, czym piekarnia dla ludzi.  Przemysł nie może obejść się bez wyrobów ciągnionych, tak jak ludzie nie mogą nie jeść chleba.

 Nowy właściciel zapowiedział radykalne ograniczenie asortymentu wyrobów, zwiększenie produkcji, zatrudnienia, inwestycje i rozwój firmy. Zachował też w jej nazwie człon HSW.   Ciągarnię kupiła (według nieoficjalnych informacji za 21 milionów złotych) firma Interspeed z Ostrowca Świętokrzyskiego działająca głównie w branży hutniczej. Należy nadmienić iż Ciągarnia pod zarządem syndyka w 2007r. przyniosła zysk 2 mln zł. Jest to jeden z nielicznych zakładów w Polsce.  Co musiało  niepokoić, to ograniczenie asortymentu. Oznaczało  to realizowanie zamówień na pręty w dużych ilościach i opłacalnych. Skutkowało to nie realizowaniem zamówień pod produkcję maszyn budowlanych i uzbrojenia, gdyż były to zamówienia na różnorodne profile i w nie ogromnych ilościach.  Gdy Ciągarnia ograniczyła asortyment wielu dotychczasowych odbiorców wyrobów odeszło z kwitkiem i poszukało  sobie innego producenta np. w Słowacji, a to groziło wypadnięciem Ciągarni z rynku.

Interspeed wydał tylko w roku 2007 aż 70 mln zł na kupno nowych maszyn i technologii. 3 mln euro pochłonęło kupno włoskiej linii o długości stu metrów do łuszczenia prętów o średnicy od 20 do 100 mm.  Poszły duże inwestycje, wszystko szło świetnie, ale przeinwestował. Ciekawe czy nie celowo.

W 2012 roku zakład upadł. Powodem decyzji o upadłości były długi spółki na około 130 milionów zł.  Syndyk masy upadłościowej wyprzedał maszyny i urządzenia, opróżnił ogromną halę produkcyjną , po której zaczął hulać wiatr. Teraz halę  jakiś  dzierżawca przeznaczył na magazyn.

Jeśli podoba Ci się nasza działalność, jeśli chcesz być częścią naszego Stowarzyszenia, tworzyć stronę internetową, włączyć się w organizowanie różnych wydarzeń, poznać ciekawych ludzi. Serdecznie zachęcamy! Prosimy pisać na adres kontakt@stalowipatrioci.pl lub zadzwoń 600 403 037

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ