„Mazowsze” z kolędą i pastorałką

0
1414

Mieszkańcy naszego miasta mogli brać udział w niezwykłym wydarzeniu jakim był koncert zespołu „Mazowsze”, który miał miejsce 1 lutego 2018 roku w parafii pod wezwaniem Opatrzności Bożej. Artyści swoją twórczością nie tylko dawali radość, ale i wzruszali.

W programie znalazły się najpiękniejsze kolędy i pastorałki, które rozbudziły wspomnienia mijających świąt. Kolędowanie to jedna z najpiękniejszych polskich tradycji bożonarodzeniowych i tylko w Polsce kolęd jest tak wiele. Choć opowiadają o tym samym wydarzeniu, są tak różne: smutne i wesołe; skoczne i nastrojowe; patetyczne i żartobliwe. W wielu znajdziemy rytmy polskich tańców – oberka, mazura, poloneza. Są piękne i łatwe do śpiewania.

Warto nadmienić, iż Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych na świecie zespołów artystycznych, który w swoim repertuarze prezentuje bogactwo polskiego folkloru. Z uwagi na ponadregionalny charakter „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy.

Choć w tym roku „Mazowsze” świętować będzie jubileusz 70-lecia, nadal zachwyca młodością i profesjonalizmem, lecz przede wszystkim kolorem, gdyż w repertuarze zespołu znajdują się opracowania 42. regionów etnograficznych.

„Mazowsze” to 140. artystów (soliści, chór, balet i orkiestra), 1500 kostiumów, ponad siedem tysięcy koncertów dla 23 mln widzów. „Mazowsze” to 238 zagranicznych tras koncertowych i 194 odwiedzonych miejscowości w Polsce. W minionym roku „Mazowsze” dało 128 koncertów (z czego 58 na własnej scenie) dla prawie 170 tys. widzów.

Zdjęcia dzięki uprzejmości pana Antoniego Kolano – dziękujemy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ