W piątek 26 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej woli o godzinie 17:00 rozpoczęło się ogólnopolskie zakończenie obchodów 150-tej rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Obchody poświęcone rocznicy powstania Sokoła zostały zainaugurowane w kwietniu ubiegłego roku, w Senacie RP.

Organizatorem konferencji podsumowującej i kończącej ogólnopolskie obchody był stalowowolski ,,Sokół”. Wydarzenie poprowadził druh Bogusław Tofilski.

W trakcie konferencji wystąpiły takie osoby jak druh Damian Małecki, który jest Prezesem Związków Gimnastycznych Sokół w Polsce, Dowódca Polowej Drużyny Sokoła Mateusz Derylak, który udzielił komentarza do wyświetlanego filmu ”Obrońca 2017″ prezentującego wspólne ćwiczenia Polowej Drużyny Sokoła i innych stalowowolskich organizacji pro-obronnych. Kolejną osobą która zabrała głos na konferencji był druh Andrzej Dorosz, który to zaprezentował projekt sztandaru PTG Sokół w Stalowej Woli i ogłoszenie zbiórki publicznej na ten cel.

Kolejnym etapem konferencji był wykład prof. Andrzeja Zapałowskiego pt. „Mała wojna i zbrojne powstanie wg. Projektu regulaminu walki polskich organizacji niepodległościowych w 1914 r.”

Kolejną atrakcją wydarzenia była  wystawa poświęcona historii TG „Sokół” w Polsce oraz moneta okolicznościowa – wyemitowana przez NBP.

Organizatorzy w związku ze zbliżającą się setną rocznicą odzyskania niepodległości zachęcają wszystkie organizacje pro-obronne, klasy mundurowe i grupy rekonstrukcyjne do wspólnego świętowania i współpracy dla dobra naszej Ojczyzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ