„Oświęcim przy tym to była igraszka” – pamięci rtm. Pileckiego

0
1007

Rotmistrz Witold Pilecki – „wyklęty” i zamordowany przez władze komunistyczne w 1948 roku, niezłomny bohater i prawdziwy patriota, obecnie swoim życiem i przykładem służy za wzór nie tylko młodzieży, ale i wszystkim Polakom. Kim właściwie był Pilecki? Co nasz naród zawdzięcza Jego postaci? Dlaczego należy brać z niego przykład prawdziwego patriotyzmu?

Rotmistrz Pilecki niewątpliwie wniósł ogromny wkład w historię Polski, a także historię II wojny światowej. Jego największą zasługą było dobrowolne dostanie się do obozu Auschwitz – Birkenau, gdzie spędził 3 lata. W tym czasie stworzył szereg raportów, które były pierwszym źródłem na temat Holocaustu na świecie oraz cennym źródłem dokumentalnym.

Ponadto w 1920 roku walczył z Bolszewikami w Bitwie warszawskiej. Zaś po wybuchu II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej. Współtworzył konspirację. Był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej, która weszła później w skład Związku Walki Zbrojnej. Dostał się do Auschwitz w 1940 roku, ponieważ dobrowolnie dał się zatrzymać podczas łapanki. W obozie utworzył Związek Organizacji Wojskowej. Zasłużył się jako dowódca Kedywu AK. Nie należy również zapominać, że walczył w Powstaniu Warszawskim.

W 1947 roku Pilecki został aresztowany przez UB. Był torturowany i został oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz rządu emigracyjnego. W toczącym się procesie został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 25 maja 1948. „Oświęcim przy tym to była igraszka” – mówił o swoim komunistycznym procesie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ