UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE NAZWY SKWERU PAMIĘCI OFIAR OUN-UPA

0
1415

W 75 rocznicę zbrodni wołyńskiej Stalowa Wola postanowiła uczcić pamięć ofiar tego okrutnego ludobójstwa, poprzez nadanie nazwy nowo powstałemu skwerowi „SKWER PAMIĘCI OFIAR UON-UPA”.

Inicjatorami nadania tej nazwy, dla tego skweru byli Fundacja „Przywróćmy Pamięć” i Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”. Była to już druga wspólnie zrealizowana inicjatywa tych organizacji, a pierwszą był wspólny wniosek o utworzenie muralu przedstawiającego wizerunek rotmistrza Witolda Pileckiego, który pojawił się na ścianie bloku SM przy ulicy Żwirki i Wigury 18, tuż obok ronda noszącego imię rotmistrza.

Odsłonięcie tablicy z nazwą skweru miało uroczysty przebieg, a uczestniczyli w nim przedstawiciele władz miasta na czele z Prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym i Przewodniczącym Rady Miasta Stanisławem Sobierajem. Podczas uroczystości nie zabrakło także przedstawicieli Stalowych Patriotów, Fundacji Przywróćmy Pamięć, KEDYWU, MW oraz innych organizacji patriotycznych. Podczas uroczystości odegrano i odśpiewano hymn państwowy.

Po uroczystym odsłonięciu tablicy w w znajdującej się obok Bibliotece Międzyuczelnianej odbył się wykład prof. Włodzimierza Osadczego. Temat wykładu – „Błogosławiony biskup Chomyszyn, ukraiński hierarcha, który potępił banderyzm”. Po wykładzie profesora rozwinęła się intensywna dyskusja pomiędzy przybyłymi gośćmi,a profesorem na temat obecnych relacji pomiędzy Polską a Ukrainą.

Przed oficjalnymi uroczystościami na „SKWERZE PAMIĘCI OFIAR UON-UPA” delegacja Stalowych Patriotów złożyła wieniec z kwiatów przed Krzyżem Wołyńskim upamiętniającym ofiary tego ludobójstwa, znajdującym się na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ