W trzecim dniu obchodów 80 rocznicy powstania COP najważniejszym wydarzeniem była Msza św. przy ołtarzu polowym na terenie MOSiR i kazanie ks. bpa Edwarda Frankowskiego. W kazaniu ks. biskup wnikliwie przypomniał historię powstania COP-u i postać Eugeniusza Kwiatkowskiego a następnie m.in. w sposób lapidarny zawarł ocenę obecnej sytuacji społeczno – politycznej w naszym pięknym kraju.
Poniżej niektóre fragmenty tej oceny. Porównując scenę z Ewangelii o wzburzonym morzu powiedział że złapali wiatr w żagle buntownicy, których łączy jeden cel, obalić w Polsce rząd wybrany w demokratycznych wyborach. Jedyną ich metodą jest siać wiatr, grać na emocjach, zwłaszcza ludzi młodych i kobiet, szczuć przeciw władzy, prowokować. Ta koalicja napędzana jest frustracją, gniewem, nienawiścią. Ten sojusz owinął się błękitną flagą. A więc ulica i zagranica. Oni wolą obcą interwencję zagraniczną w Polsce niż legalnie demokratycznie wybrany przez większość Polaków rząd polski. Są wśród nich tacy, którzy byli komunistami a dzisiaj krzyczą precz z komuną. Są też i parlamentarne awanturnice. A więc dzisiaj w Polsce wiatry są przeciwne, jak te burze, które przeszły i połamały drzewa i poczyniły szkody.
My Polacy biało – czerwoni musimy być uważni i rozważni. Nie wolno nam stać z boku, przyglądać się wahać się . Mamy na zawsze wybić się  na niepodległość i pełną suwerenność. Mamy podnieść się z kolan, a nie poddać się wiatrom przeciwnym. Trzeba abyśmy byli ludźmi mocnej wiary. Z Chrystusem i przez Chrystusa wszyscy zwyciężają, nie ma pokonanych.
Po Mszy św. po odebraniu gratulacji z okazji 80 urodzin,  ks. bp. m.in. zacytował Kamila Ildefonsa  Gałczyńskiego : „Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom”.
Następnie wszyscy przeszli pod scenę główną na płytę boiska, gdzie odbyły się przemówienia i występy artystyczne do późna w nocy.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKonferencja na temat: COP
Następny artykułI Stalowowolski Piknik Strzelecki
Marian Kolasa
Emerytowany mgr inżynier konstruktor, ojciec syna Wojciecha i córek Marysi i Karoliny, członek stowarzyszenia Stalowi Patrioci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ