154. Rocznica Powstania Styczniowego

0
1092

Wkrótce 154. Rocznica Powstania Styczniowego.

W ciągu kilkunastu miesięcy jego trwania wzięło w nim udział ok. 200 tys. uczestników z czego jednocześnie na polu walki liczba ta nie przekraczała 30 tys. powstańców. Od początku jego istnienia walka przybrała formę walki partyzanckiej. Stoczono ponad 1200 bitew i potyczek w Królestwie, Litwie oraz na Białorusi i Ukrainie. Powstanie zakończyło się klęską. Tysiące Polaków skutych kajdanami ruszyło w drogę na zesłanie na Sybir. Mimo klęski wzmocnione zostało poczucie narodowej solidarności wśród Polaków.
Chcąc przypomnieć o tym wydarzeniu jak i oddać cześć walczącym o niepodległość Ojczyzny zapraszamy 21 stycznia:
– godz. 17.30 spotykamy się przed główną bramą cmentarza parafialnego w Rozwadowie, na którym spoczywają powstańcy styczniowi. Odwiedzimy mogiły ks. Jana Leszczyńskiego, Ambrożego h. Ślepowron Sługockiego oraz Pomnik Powstańców Styczniowych aby zapalić znicze
– godz. 18.00 Msza św w klasztorze Ojców Kapucynów w intencji uczestników Powstania
– po Mszy św. planowany jest II Rozwadowski Marsz Pamięci do Zaleszan na mogiły dwóch Powstańców majora Edmunda Ślaskiego oraz porucznika Tytusa Stadnickiego poległych w 1863 roku.
Patronat Honorowy:
Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Stalowej Woli
Stanisław Sobieraj, Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli
Trasa ok 2.5-3 godz marszu:
Klasztor, ul. Kusocińskiego, Krokusowa, Sasankowa, Składowa, Świerkowa, Centralna, m. Kotowa Wola, ul. Floriańska, Modrzewiowa, Brzozowa, m. Ruska Wieś, m. Zajeziorze, m. Zaleszany (cmentarz)

Jeśli podoba Ci się nasza działalność, jeśli chcesz być częścią naszego Stowarzyszenia, tworzyć stronę internetową, włączyć się w organizowanie różnych wydarzeń, poznać ciekawych ludzi. Serdecznie zachęcamy! Prosimy pisać na adres kontakt@stalowipatrioci.pl lub zadzwoń 600 403 037

ZOSTAW ODPOWIEDŹ