Promocja książki Dionizego Garbacza pt. „Przechodniu, pochyl czoła”

0
1244

W czwartek 19.10.2017 roku o godzinie 19:00 w Spółdzielczym Domu Kultury odbyła się promocja II wydania książki Dionizego Garbacza pt. „Przechodniu, pochyl czoła”. Dzieło opisuje miejsca upamiętnienia czynów niepodległościowych w regionie stalowowolsko – niżańskim. Kolejne wydanie zostało uzupełnione o nowe miejsca, które zostały odsłonięte w ciągu ostatnich 12 lat.

                Spotkanie zaczęło się od wprowadzenia sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko – Stalowa Wola oraz odśpiewania hymnu Rzeczpospolitej Polski, przez grupę rekonstrukcyjną Wrzesień 39 z Jastkowic. Następnie  odbył sie pokaz filmu o oddziale Franciszka Przysiężniaka pt. „Śladami Ojca Jana”, prezentującego najważniejsze akcje partyzanckie w okolicach Stalowej Woli i Niska w czasach okupacji niemieckiej.

                Po filmie głos zabrał prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu Nisko-Stalowa Wola Zbigniew Markut, który w krótkim przemówieniu podkreślił ogromną wagę publikacji historyka Dionizego Garbacza, na temat działalności organizacji niepodległościowych działających w czasach okupacji niemieckiej i sowieckiej w okolicach Stalowej Woli. Następnie został odczytany list szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.

                W końcu głos zabrał autor książki i filmu historyk Dionizy Garbacz, który omówił to czego możemy dowiedzieć sie z wznowienia jego publikacji, a następnie wystąpili Prezydent miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbereźny, starosta powiatu stalowowolskiego Janusz Zarzeczny oraz starosta powiatu niżańskiego Robert Bednarz. Jako ostatnia głos zabrała członkini Narodowej Organizacji Wojskowej i Komendantka Główna Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet w czasach okupacji Maria Mirecka-Loryś.  Pani Maria wspominała swoją działalność w czasie okupacji oraz podkreślała swoje ogromne wzruszenie, spowodowane dużym zainteresowaniem współczesnych Polaków działalnością niepodległościową w czasie wojny. Na zakończenie został odczytany list od Wojewody podkarpackiego Ewy Leinart.

                Po przemówieniach i odczytach wystąpiła grupa rekonstrukcyjna Wrzesień 39 z Jastkowic, która w części artystycznej odśpiewała pieśni patriotyczne, a po części oficjalnej na gości czekał poczęstunek, podczas którego Dionizy Garbacz podpisywał autorskie książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ