1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest jako święto państwowe od 2011 roku. Również i data nie została wybrana przypadkowo – tego dnia w 1951 roku został wykonany wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Jest to dzień szczególnie symboliczny dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Z tej okazji, dnia dzisiejszego, w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyła się konferencja poświęcona tym Niezłomnym Bohaterom. W takcie wykładu głos zabrała p. Maria Mirecka – Loryś, która opowiedziała o bohaterskiej postawie kobiet. Ponadto p. Dionizy Garbacz promował swoją nową książkę „Czas Wyklętych”. Pan Dionizy przybliżył także postać Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan” oraz Józefa Zadzierskiego ps. „Wołyniak”. Podczas konferencji wyświetlono także film „Kuryłówka”, opowiadający o wydarzeniach z 1945r.

Zachęcamy do udziału w pozostałych wydarzeniach towarzyszących Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Już 4 marca w parku miejskim im. Kazimierza Pilata odbędzie się terenowa gra miejska, inscenizacja historyczna, msza święta, a także ulicami naszego miasta przejdzie marsz poświęcony Żołnierzom Niezłomnym. Zaś na 5 marca w kinie „Wrzos” przewidziana jest projekcja filmu „Wyklęty”.

Szczegółowy program obchodów przedstawiony jest na plakatach. My zaś już dzisiaj chcemy zachęcić wszystkich do aktywnego udziału w obchodach tego ważnego Dnia!

Jeśli podoba Ci się nasza działalność, jeśli chcesz być częścią naszego Stowarzyszenia, tworzyć stronę internetową, włączyć się w organizowanie różnych wydarzeń, poznać ciekawych ludzi. Serdecznie zachęcamy! Prosimy pisać na adres kontakt@stalowipatrioci.pl lub zadzwoń 600 403 037

ZOSTAW ODPOWIEDŹ