Wyjazd do Borowa 2018
Wyjazd do Borowa aby uczcić pamięć pomordowanych mieszkańców Borowa.

2 lutego 2018r. staraniem  Koła Obwodu Nisko-Stalowa Wola Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z udziałem ok. 50 osób odbył się  autokarowy wyjazd o charakterze patriotycznym do Borowa, by uczcić pamięć zamordowanych przez Niemców 2 lutego 1944r. ok. 1300 mieszkańców  Borowa i okolic. Nad sprawnością wyjazdu czuwali: Stanisław Galczak i Grażyna Bogacz oraz prezes Koła Zbigniew Markut – syn Jana Markuta ps. „Wichura” żołnierza Oddziału Partyzanckiego Narodowej Organizacji Wojskowej Franciszka Przysiężniaka „Ojca Jana” , który był też głównym naszym przewodnikiem i  wiceprezes Koła Tadeusz Puchalski syn Stanisława Puchalskiego ps. „Kozak:” – żołnierza Oddziału NOW „Ojca Jana” i autora książki „Partyzanci Ojca Jana”. Na kierunku do Borowa historię wydarzenia sprzed  74 przybliżył Mieczysław Paterek z Sandomierza rodem ze Zbydniowa. Wyjazd był solidną lekcją historii i wyrazem naszej pamięci o zamęczonych mieszkańcach Borowa i okolic. 

O godz. 11.00 w starym kościele w Borowie odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem miejscowego proboszcza i kilku przybyłych księży oraz przy udziale mieszkańców Borowa,  przybyłych gości i licznych pocztów sztandarowych. Homilię zaś wygłosił dyrektor biblioteki seminaryjnej w Sandomierzu ks. dr Piotr Tylec który m.in. najpierw nawiązał do uroczystości Matki Bożej Gromnicznej a następnie  do bolesnych wydarzeń z 2-3 lutego 1944r. O tych wydarzeniach  nie możemy zapomnieć. Homilia warta poznania w całości.

Po Mszy uczestnicy przeszli  na miejscowy cmentarz  gdzie pod pomnikiem pomordowanych składano wieńce i kwiaty. Ze strony uczestników naszego wyjazdu piękny wieniec złożyli prezes i wiceprezes Koła AK.  Następnie w obszernej sali domu gościnnego w Borowie w miłej atmosferze przy kawie i smacznych pączkach oraz smacznym bigosie, zebrani wysłuchali pieśni w wykonaniu zespołu ludowego „Borowianie” oraz kilku przemówień. M.in. wystąpił wojewoda lubelski, starosta powiatowy z Kraśnika i wójt gminy z Annopola. Patriotycznie przemawiała też poseł Gabriela Masłowska z Lublina.  

Po zakończeniu głównej uroczystości, prezes Koła zafundował uczestnikom przejazd autokarem do miejsc pamięci pomordowanych przez NSZ w okolicy Borowa partyzantów Oddziału GL im. Jana Kilińskiego uznanych przez NSZ za wrogów państwa polskiego. Dalszymi  miejscami pamięci były: Łążek Chwałowicki, Łążek Zaklikowski, Cmentarz Powstańców z 1863r. oraz żołnierzy rosyjskich z I wojny światowej. Przy każdym miejscu pamięci uczestnicy wyjazdu odmówili modlitwy za  dusze poległych i pomordowanych. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie.

Cześć ich pamięci i chwała bohaterom. Zaś organizatorom wyjazdu patriotycznego od uczestników wielkie podziękowanie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ