Katolicyzm w znacznej mierze stanowi istotę polskości

0
1547

W kontekście zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości należałoby przypomnieć sylwetkę jednego z najwybitniejszych Polaków, męża stanu, polityka, dyplomaty, a przede wszystkim oddanego z całego serca sprawie polskiej katolika – Romana Dmowskiego. Ministra Spraw Zagranicznych, posła na Sejm Ustawodawczy RP oraz II i III Dumy. Założyciela Narodowej Demokracji.

Ojciec Niepodległej Polski – zasługuje jak najbardziej na takie miano, urodził się 9 sierpnia 1864 r., we wsi Kamionek pod Warszawą. Tytuł wielkiego człowieka zawdzięcza działalności na rzecz Niepodległej Polski, odrodzonej po 123 latach niewoli, kiedy to u boku innych wybitnych działaczy – Ignacego Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, jak i Wincentego Witosa, tworzył podwaliny pod Drugą Rzeczpospolitą.
Dmowski uważał, iż katolicyzm jest nieodłączną częścią polskości„Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu”.
Trwanie bez Boga to nicość, która ostatecznie przyniesie zgubę pokoleniom, które się Go wyprą. Naród jest silny tylko w Bogu, a religia i Kościół jest jego nieodłączną częścią.
W  1893 roku Roman Dmowski wraz z J.L. Popławskim i Z. Balickim założył Ligę Narodową, która zapoczątkowała nowy etap w walce o niepodległość Polski. Dwa lata później wyjechał do Lwowa. Tam objął redakcję „Przeglądu Wszechpolskiego”.
W lutym 1907 roku został posłem w rosyjskiej II Dumie. Przez okres I wojny światowej Dmowski  przebywał w Londynie, Paryżu i Rzymie. W 1916 r. otrzymał doktorat honoris causa na Uniwersytecie w Cambridge. Został również wyróżniony na Uniwersytecie Poznańskim. W sierpniu 1917 r. powołał w Paryżu Komitet Narodowy Polski, który został uznany przez państwa zachodnie za oficjalnego reprezentanta Polski na arenie międzynarodowej. W 1918 r. zorganizował Armię Polską we Francji, nad którą dowództwo objął  generał Haller. Był Delegatem Pełnomocnym Polski na konferencji pokojowej w Paryżu, na której toczyła się m.in.  walka o granice odrodzonej Polski.
28 czerwca 1919 r. podpisał Traktat Wersalski, który przywrócił Polskę na mapy Europy. Po I wojnie światowej zaangażował się w działalność publicystyczną. Zmarł 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie pod Łomżą.

 

——————————————————————————————————————————————-

Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci” zaprasza mieszkańców miasta Stalowa Wola i okolicy do uczestnictwa w Narodowym Marszu Niepodległości w Warszawie. Zapisów na wyjazd można dokonywać kontaktując się drogą mailową kontakt@stalowipatrioci.pl, bądź dzwoniąc pod numer 500 615 787. Opłata za przejazd jest symboliczna w związku z uzyskaniem dofinansowania od Prezydenta Miasta Stalowa Wola – Lucjusza Nadbereżnego. Liczba miejsc ograniczona.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ