Zbrodnia Wołyńska – czas na prawdę

0
1269
Pierwszy zbiorowy mord na Polakach przez OUN-UPA miał miejsce 9 lutego 1943 r. w kolonii Parośla 1 koło Sarn. Zginęło wtedy ok. 155 obywateli polskich. Latem 1943 r. mordy tej formacji nasiliły się. Zapoczątkowane czystki ludności polskiej w powiatach warneńskim, kostopolskim, rówieńskim i zdołbunowskim ogarnęły powiat dubieński i łucki, następnie pow. kowelski, włodzimierski, horochowsk i lubomelski. Wyjątkowo okrutna rzeź rozpoczęła się w lipcu, gdzie oddziały UPA przy wsparciu ludności ukraińskiej dokonały masakry ludności polskiej na niewyobrażalną skalę.
W niedzielę, 11 lipca 1943 r. o świcie oddziały UPA zaatakowały 99 polskich wsi w powiecie kowelskim, włodzimierskim, horochowskim i częściowo łuckim. W tym dniu w bestialski sposób zostało pozbawionych życia ok. 8 tys. Polaków. Wśród ofiar były głównie kobiety, starcy i dzieci. Palono wsie. Dokonywano grabieży dobytku mieszkańców. Śmierć była zadawana w okrutny sposób. Ludzie ginęli nie tylko od kul – oprawcy używali do mordów siekier, wideł, noży i innych narzędzi. W tym dniu były akurat odprawiane liczne msze święte i nabożeństwa, i w takich właśnie okolicznościach dokonywano zbrodni. Przykładowo, w kościele w Porycku stracono ok. 200 parafian wraz z proboszczem ks. Bolesławem Szawłowskim, a w kaplicy w Chrynowie ok. 150 osób – wśród ofiar był ks. Jan Kotwicki. Dzień ten upamiętnia się jako tzw. „krwawa niedziela”.
W miesiącach lipiec-sierpień działania UPA rozprzestrzeniły się już na cały Wołyń. 12 lipca nastąpiło uderzenie na 50 kolejnych polskich wsi (m.in. Poryck, Sądowa, Zagaje, Kisielin). Działania zbrodniczej organizacji na terenie Wołynia trwały do lutego 1944 roku, a już w kwietniu tego roku objęły całą Galicję Wschodnią (województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie). W okresie od marca do czerwca 1944 r. oddziały UPA wkraczały na teren Lubelszczyzny. Eksterminacja ludności polskiej – „akcja antypolska” rozgrywała się również na terenie Polesia. 
Polacy tak byli przerażeni bestialstwem dokonywanym przez UPA, że decydowali się szukać schronienia u swoich innych oprawców, Niemców, w latach 1944-1945 u Sowietów, którzy ich również prześladowali. Jaki los spotykał wtedy Polaków? Wywożono ich między innymi na roboty przymusowe. Niewielka część społeczności polskiej stawiała opór wrogowi i organizowała się w placówki samoobrony. Bardziej znane to  Przebraże, Huta Stepańska, Zasmyki, Dederkały i Ostróg. Było ich ok. 100. Niestety nieliczne się obroniły.
Zbrodnia Wołyńska – ludobójstwo przeprowadzone w latach 1943-1945 przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej pochłonęło według ostrożnych szacunków polskich historyków około 100 tysięcy Polaków.  Cała ta rzeź była zaplanowaną akcją – Organizacji Nacjonalistów Ukraińskich frakcji Stepana Bandery (OUN-B) i Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA).
Męczeństwo Polaków na Wołyniu jest upamiętniona krzyżem, bardzo rzadko pomnikiem w około 150 miejscowościach, natomiast aż w 1350 pozostałych, w których polegli nasi rodacy z rąk OUN-UPA  brakuje znaku krzyża na mogile, a nawet w większości już nie ma mogił Polaków.
Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski
Jednym z aktywnych działaczy zabiegającym o potępienie przez polskie władze ludobójstwa Polaków dokonanego przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i upamiętnienie ofiar tej zbrodni jest duchowny ormiański ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ps. „Jan Kresowiak”, „Ksiądz Robak”. Obecnie proboszcz parafii w Gliwicach, współzałożyciel i prezes Fundacji im. Brata Alberta, a w czasach PRL opozycjonista antykomunistyczny prześladowany przez SB.
Z okazji obchodów 74 rocznicy tych tragicznych wydarzeń dnia 7 lipca w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbędzie się prelekcja ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego „Plusy i minusy relacji polsko-ukraińskich po 1991 r”. Organizatorem spotkania jest m.in. Stowarzyszenie „Stalowi Patrioci”. Natomiast 11 lipca odbędzie się Msza Św. w kościele p. w. Trójcy Przenajświętszej w intencji pomordowanych na Kresach.
Zachęcamy do promowania wydarzenia na facebooku:

Obchody 74. rocznicy ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich

Harmonogram ogólnopolskich uroczystości znajduje się na stronie:
http://isakowicz.pl/ogolnopolskie-uroczystosci-upamietniajace-ofiary-ludobojstwa-dokonanego-przez-oun-upa/
Zapraszamy do uczestnictwa w obchodach!
Pamiętajmy – „nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary!” 
Źródło:http://www.zbrodniawolynska.pl/       

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ